Pullar Savaşı – Ülkü Tamer

Pullar Savaşı Ülkü Tamer’in okuduğum ilk çocuk kitabı ve kesinlikle sonuncu kitabı da olmayacak. Son dönemde mektuptur kartpostaldır derken pullarla da haşır neşir olduğumdan bu kitap özellikle çok hoşuma gitti. İnsanı tekrar pulları kullanabileceği bir şeyler yapmaya heves ettiren kitap aynı zamanda müthiş bir tarih ve insanlık dersi de veriyor.

Pullar Savaşı - Ülkü Tamer

Pullar Savaşı’nda pulların kendilerine ait hayatlarını olduğunu öğreniyoruz bu kitapta. Hepsi üzerlerinde yer alan resimlere göre farklı farklı kişiliklere sahipler ve aynı dili yani Pulca’yı konuşabiliyorlar. Elbette hepsi kendi milletlerinin dilini de bilir ama bu çok kardeşli ve genellikle aynı boyda olan pullar bir araya geldiklerinde ortak pul dilini kullanırlar. Cem’in ise tam dört yüz on sekiz adet pulu vardır. Bu pullar bir akşam Cem’in yokluğundan faydalanıp evde bulunan başka bir pul defterini ziyarete giderler. Bu defterde ise Hollanda Güzeli’ni seçmek üzere bir yarışma düzenlenmektedir. Pulların düzenlediği güzellik yarışmalarının bizimkinden ne kadar farklı olduğunu görünce biraz şaşıracaksınız ki bence onlarınki çok daha güzel. Neyse! Her milletten farklı farklı pullar yarışmadayken bir de görüyorlar ki Alman tankı pulu yarışmanın birincisini kendi kendine ilan ediyor: Hitler pulu! Bütün pullar buna hemen karşı çıkıyorlar ancak Alman pulları defterin başını ve sonunu sarıveriyorlar. Amerikan pulu da Alman pulunu destekliyor. Derken Cem’in pul defterinden yola çıkmış olan Türk pulları bu deftere geliyorlar nihayet. Bütün pullar tarafından sevinçle karşılanıyorlar ve herkes onları incelemeye dalıyor. Sonra yarışmaya devam etmek istiyorlar ancak Alman pulları tekrar bağırıp çağırıp Hitler’in birinci seçildiğini belirtiyorlar. Diğer pullar karşı çıkınca Almanlar savaş başlatıyor. Sonrasını lütfen kitabı alıp okuyun. Her bir pulun resimlerini uzun uzun inceleyin, hepsini çok seveceksiniz! Siz de Ülkü Tamer’in yazdığı tüm kitapları okumak isteyeceksiniz. Keyifle!

Pullar Savaşı - Ülkü Tamer

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Pullar gerçekten canlıdır. Kımıldarlar, konuşurlar. Tıpkı insanlar gibi. Sadece yemek yemezler. Bir de kendilerine bakılmadığı zaman kımıldarlar.”
“Eşine ender rastlanan bir Çin pandası, gövdesindeki bütün kara lekeleri koparıp koparıp düşman askerlerinin gözlerine atıyordu.” 

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Pullar Savaşı – Ülkü Tamer

Koleksiyon defterinden bir hikâye.

Pul defteri, sadece biriktirilen pulların saklandığı ya da korunduğu yer midir dersiniz? Pulların hikâyesini ve onların yaşadığı maceraları okuyunca fikriniz değişebilir.

Dizi: Çağdaş Türk Edebiyatı
Yaş aralığı: 6, 7, 8+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön