Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir – Alain de Botton

Marcel Proust’u ilk kez 2013’te okudum. Özellikle o sene okumamın nedeni de 2013’ün Marcel Proust okuma senesi olmasıydı. Yoksa yine okumayacak ve rafta bekletecektim. Daha kitabı elinize alıp şöyle bir karıştırmadan; bu zamana kadar hakkında duyduklarınız ya da okuduklarınız zaten kitaptan biraz uzaklaşmanıza sebep oluyor. Hal böyle olunca da kalın kalın 7 kitaptan oluşan bir seriye başlamaya korkuyor insan. İşte tam da bu noktada Alain de Botton devreye giriyor.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir hayli keyifli, insanı Proust’a yaklaştıran, hem kitaptan hem de hayattan daha çok zevk almanızı sağlayacak bir kitap olmuş. Eğer Alain de Botton seviyorsanız zaten bu kitabı da hemen çok seveceğinize eminim. Ayrıca bir de sizi Proust’a yakınlaştıracak, Kayıp zamanın İzinde serisini farklı gözlerle okumanızı sağlayacak. Bu da hiç hafife alınacak bir durum değil emin olun.

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir

ve Hakaret Dolu Bir Yorum

Swann’ların Tarafı yazıma geçtiğimiz günlerde hakaret içeren bir yorum yazılmış. İlk kez bu tür bir yorum aldım ve tahmin edebileceğiniz gibi hemen sildim. Proust’u sadece kendisinin çok iyi anladığını düşünen bir kişi, benim hiçbir şeyden anlamadığımı, Proust’un benim neyime olduğunu, okumayı tümden bırakmam gerektiğini yazmış. Yani hatırladığım kadarıyla konu buydu ve bolca hakaret. Yorumu gördükten sonra Swann’ların Tarafı hakkında ne yazmışım da bu tür bir yorum aldım diye merak edip, yazıyı tekrar okudum. Sanırım yorumu yazan kişi benim “sıkıldım” dememe bozulmuş ve alınmış. Bir yandan insanların sevdikleri kitaplara taparcasına bağlılık göstermesi (sağlıksız bir şey de olsa) hoşuma gidiyor. Bir yandan da farklı bir ses çıkmasına bu kadar tahammülsüzlük gösterilmesi bana resmen faşizm gibi geliyor. Neyse!

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir - Alain de Botton

Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir’i okuduktan sonra Proust’u sıkıcı bulan insanlara hakaret eden kişilerin aslında Proust’u hiç tanımadıklarını ve anlamadıklarını görmek benim için bambaşka bir deneyim oldu. Heyhat! İnsan bir muamma! Belli ki yorumun sahibi kitaptan almam gereken zevki alamadığıma sinirlenmiş. (Belki de ben çok iyimserim bilemiyorum.) Beni farklı açılardan bakmaya davet etmek ve Proust’u daha iyi anlamam için bana çeşitli yardımcı kitaplar önermek yerine hakaret etmeyi seçmesi aslında çok şey anlatıyor. Proust okumakla bitmiyor bu iş anlayacağınız, daha fazlasını okumanız gerek. En azından bir yerlerde Proust hakkında atıp tutacaksanız, arkanızı sağlama almanız lazım. Yoksa Cormac McCarthy gelir, Proust’un eserleri için “Bu bence edebiyat değil” deyiverir, bakakalırsınız.

Eğer Proust’u okuyup sevdiyseniz ya da benim gibi bazı yerlerini sevip çoğu yerde sıkıldıysanız, Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir bir çırpıda keyifle okuyacağınız bir kitap olacak. Eğer daha önce hiç Proust okumadıysanız ve küçücük de olsa önyargılarınız varsa önce bu kitabı okuyun derim. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: İnsanoğlunun kendini mutsuzluktan daha fazla adadığı pek az şey vardır.

marcel proust

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Proust Yaşamınızı Nasıl Değiştirebilir – Alain de Botton

Zevkle okunan özgün bir yapıt… Bir eleştiri, bir biyografi, bir edebiyat tarihi çalışması ve Proust’un başyapıtı üzerine bir kılavuz kitap olmasının yanı sıra, okuyucular için bir el kitabı, hem de sözcüğün tam anlamıyla.
-The New York Times-

Bir milyon iki yüz elli bin sözcükten oluşan Kayıp Zamanın İzinde adlı yapıtı kaleme alırken Proust’un aklında ne olduğunu merak edenlere, Alain de Botton bu sorunun yanıtını veriyor. Çağdaş bir biçemle kaleme alınmış, bilgilendirici ve okuyucuyu neşelendiren bu kitabıyla Alain de Botton, Proust’un yaşamının ve yapıtlarının derinliklerine dalıyor, Proust’un kitaplarını, mektuplarını, konuşmalarını damıtarak gerçekten yararlı bir elkitabı çıkarıyor ortaya. Alain de Botton’un bu küçük kitabı o kadar hoş, o kadar keyifli, o kadar kavrayışlı ki, kitabın kendisi bile yaşamınızı değiştirebilir.
-Allan Massie, Daily Telegraph-

Okumanın ne işe yaradığını öğrenmemize yardımcı olan, zekice yazılmış, mükemmel bir kitap.
-Doris Lessing-

Birçok kurgusal kitaptan daha fazla ilgileniyor insanla, daha çok düş gücü içeriyor… de Botton, Proust’un yaşamından bizim için dersler çıkarırken, onun yapıtlarını bizim yerimize bir kere daha okuyor, o kocaman, kutsal gölü, damıttığı tatlı, berrak suyla dolduruyor.
-John Updike, New Yorker-

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön