Poso Wells – Gabriela Aleman

Poso Wells Ekvatorlu yazar Gabriela Aleman’ın zevkle okuduğum bir kitabı oldu. Henüz ilk sayfalarında beni şaşırtmayı ve güldürmeyi başardığından çok seveceğimi hemen anlamıştım. Bir kara komedi ve feminist bir ekolojik gerilim sayılabilecek bu kısa roman eminim okuyan herkesin zihninden bir süre çıkmayacak.

Poso Wells - Gabriela Alemán

Poso Wells yozlaşmış Ekvator siyaseti, arazi spekülasyonu, organize suç, ekolojik yıkım gibi konuları işlerken bir yandan da sıradan halkın bunlarla olan mücadelesi anlatıyor. Ve yazar tüm bu berbat şeyleri hayli eğlenceli kılayı başarıyor.

Poso Wells Ekvator’un hiç gelişmemiş bölgelerinden biri ve burada kadınlar kayboluyor. Ne yazık ki bu konuyla kimse doğru düzgün ilgilenmediği için kadınlar her yıl kaybolmaya devam ediyor. Ancak bir gün seçimlerde oy toplamaya gelen ekip hayli tuhaf bir şekilde ölüyor ve geriye kalan cumhurbaşkanlığı adayı da kaybolunca işler değişiyor.

Gustavo Varas anında seveceğiniz hayli dürüst bir gazeteci ve bir köpek sayesinde kadınların neden kaybolduğu ortaya çıkıyor. Bununla birlikte Poso Wells ve Ekvator’daki politik suçlar da gözler önüne seriliyor.

Ekvator’dan bir yazar okumak isterseniz yazarı ve özellikle bu kitabını öneririm. Çok seveceksiniz. Keyifle!

City Lights Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Poso Wells – Gabriela Aleman

Celebrated Ecuadorian author Gabriela Alemán’s first work to appear in English: a noir, feminist eco-thriller in which venally corrupt politicians and greedy land speculators finally get their just comeuppance!

In the squalid settlement of Poso Wells, women have been regularly disappearing but the authorities have shown little interest. When the leading presidential candidate comes to town, he and his entourage are electrocuted in a macabre, darkly hilarious accident witnessed by a throng of astonished spectators. The sole survivor–next in line for the presidency–inexplicably disappears from sight.

Gustavo Varas, a principled journalist, picks up the trail, which leads him into a violent, lawless underworld, and ultimately to a strange group of almost supernatural blind men. Bella Altamirano, a fearless local woman, is on her own crusade to pierce the settlement’s code of silence, ignoring the death threats that result from her efforts. It turns out that the disappearance of the candidate and those of the women are intimately connected, and not just to a local crime wave, but to a multinational magnate’s plan to plunder the country’s ecologically sensitive cloud forest.

A political satire and noir thriller, laced with humor and a sci-fi twist, Poso Wells plunges its readers into dark passages where things are as uncontrolled and overheated as the lava from a smoking volcano, which is where the story ends.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön