Playing to the Gallery – Grayson Perry

Playing to the Gallery, İngiliz çağdaş sanatçı Grayson Perry’nin çağdaş sanat ve çağdaş sanat dünyası üzerine yazdığı bir kitap. Kitabı her zaman olduğu gibi bir hayır kurumunda buldum ve görür görmez de sanat okumaları projem için müthiş olacağını düşündüm. Yanılmamışım. Grayson Perry, özellikle genç sanatçılar ve sanatçı olup olmadıkları henüz keşfedememiş her insan tarafından okunmalı diye düşünüyorum.

Playing to the Gallery, çağdaş sanatı galeriler, sanatçılar, toplum, koleksiyonerler, küratörler ve çok daha fazlasını içine alarak anlatmaya çalışıyor. Anlatmaya çalışıyor diyorum çünkü kitap bittiğinde çağdaş sanatın tam olarak ne olduğuna dair bir fikir geliştiremiyorsunuz. Yine de çağdaş sanat dünyasında işlerin nasıl yürüdüğüne dair sağlam bir fikriniz oluşuyor. Neye sanat diyoruz? Bazıları neden sanat oluyor da bazıları olmuyor? Galeriler neden bazı sanatçıların işlerini sergiliyor da bazılarını kabul etmiyor (edemiyor)? Bur soruları ilgi çekici ve komik bir şekilde yanıtlıyor Grayson Perry. Kitabı o kadar hoş yazmış ki onunla sohbet eder gibi hissettim; ki bu da sanat kitaplarında genel olarak rastladığım bir durum değil. Çağdaş sanatla ilgileniyorsanız ya da ne olup bittiği üzerine az çok bilgi sahibi olmak istiyorsanız öneririm. Keyifle!

Playing to the Gallery - Grayson Perry

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Playing to the Gallery – Grayson Perry

‘It’s easy to feel insecure around art and its appreciation, as though we cannot enjoy certain artworks if we don’t have a lot of academic and historical knowledge. But if there’s one message that I want you to take away it’s that anybody can enjoy art and anybody can have a life in the arts – even me! For even I, an Essex transvestite potter, have been let in by the artworld mafia.’

Now Grayson Perry is a fully paid-up member of the art establishment, he wants to show that any of us can appreciate art (after all, there is a reason he’s called this book ‘Playing to the Gallery’ and not ‘Sucking up to an Academic Elite’.) Based on his hugely popular Reith Lectures and full of words and pictures, this funny, personal journey through the art world answers the basic questions that might occur to us in an art gallery but seem too embarrassing to ask. Questions such as:

What is ‘good’ or ‘bad’ art – and does it even matter? Is there any way to test if something is art, other than a large group of people standing around looking at it? Is art still capable of shocking us or have we seen it all before? Can you be a ‘lovable character’ and a serious artist – what is a serious artist anyway? And what happens if you place a piece of art in a rubbish dump?

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön