Playboy Barmenin Rehberi – Thomas Mario

Playboy Barmenin Rehberi 1971’de yazılmış gerçekten hayli kapsamlı bir kitap. Günümüzün bir hayli popüler ve ilginç isimli kokteyllerini içermese de, klasikleri ve barmenliği enfes bir şekilde anlatıyor diyebilirim. İçkiler üzerine daha derin bir şeyler öğrenmek ve birbirinden değişik kokteyl tarifleri denemek istiyorsanız bu kitaba bayılacaksınız.

Playboy Barmenin Rehberi yaklaşık 1400 kokteyl tarifi içeriyor ve barmenlikle ilgili bilmek istediğiniz her bilgiye yer veriyor. Hangi bardak hangi içkiye uygundur, bardak seçerken nelere dikkat etmek gerekir, peki barmenlere diğer hangi malzemeler lazımdır gibi sorular kitabın ne kadar detaylı bir şekilde yazıldığına örnek olabilir. İçkilerin ne kadar kullanılacağını detaylı bir şekilde anlatan tablolar da hesap yapmanızda çok yardımcı olacak. İçki tüketimiyle ilgili pek hoş bir bölümden sonra artık kokteyller ve alkol çeşitlerine daha detaylı bakan bölümler başlıyor. Şarap, bira, viski, tekila, saki, rom, votka, likör, brendi ve benim özel favorim gin üzerine bolca detaylı bilgiler ve kokteyl tariflerin rastlayacağınız bölümleri özellikle seveceğinizi düşünüyorum. İster barmen olmak istiyor olun ister sadece kokteyl meraklısı, bu kitap adabıyla içmeyi bilen herkes için çok keyifli bir kitap. İlgilileri mutlaka göz atsın diyeyim ve bir de favorilerimden bir tarif iliştireyim. Keyifle!

Playboy Barmenin Rehberi - Thomas Mario

HONEYDEW COOLER

1/3 bardak küp doğranmış kavun
45 ml cin
Çeyrek tatlı kaşığı Pernod
1 kaşık koyu krema
22 ml limon suyu
Yarım tatlı kaşığı şeker
Yarım bardak ezilmiş buz
Soğuk soda

Kavun, cin, Pernod, krema, limon suyu, şeker ve ezilmiş buzu blendere koyun. Düşük hızda 15-20 saniye karıştırın. 435 ml’lik uzun bardağa dökün. Köpüğü inince bir atım soda ve bardağı tamamlayacak kadar buz ilave edin.

Benden de küçük bir ilave, bu tarifi salatalık ile de yapabilirsiniz.

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Playboy Barmenin Rehberi – Thomas Mario

Günümüzün maharetli kokteyl uzmanları için çoktan standart bir başvuru kaynağına dönüşmüş orijinal kitabın zenginleştirilmiş bir versiyonu olan Playboy Barmenin Rehberi’ne hoş geldiniz. Bira, şarap ve saki üzerine büyük ölçüde genişletilmiş bölümler de dahil, yeni konulardan keyif alacağınızı umarız.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön