Philip Hensher – The Missing Ink

Philip Hensher’in zevkle yazdığı The Missing Ink dolma kalemler ve yazıya olan düşkünlüğüme çok iyi geldi. Yazı yazmanın, kalemlerin, mürekkebin ne kadar güzel şeyler olduğunu hatırlamak istiyorsanız siz de bu kitabı okuyun derim. Ancak hemen belirteyim Philip Hensher öyle herkesin kolaylıkla sevip de okuyabileceği bir yazar değil. Kitaptan huysuz bir karakter fışkırıyor resmen. Ben tam da bu yüzden bol bol gülerek okudum kitabı ama siz güler misiniz sinirlenir misiniz bilemiyorum.

 Philip Hensher - The Missing Ink

Philip Hensher kişisel deneyimlerini de yazdığı The Missing Ink’te tipografiden, okullardaki el yazısı derslerine kadar birçok konuya değiniyor. Ben en çok edebiyattan örnekler verdiği bölümleri sevdim; Proust ve Dickens’ın el yazısı ile ilişkileri kitaplarında, karakterlerinde karşımıza çıkıyor. Kitabın en son bölümü galiba en çarpıcı tarafı. Hensher yazının neden önemli olduğunu özetliyor ve konuyla ilgili hayli çarpıcı bir kişisel anısını paylaşıyor. Bundan sonra zaten daha çok yazmak ve birilerine yazılı bir şeyler bırakmak istiyor insan. Kartpostallar ve mektuplarla iletişim kurmanın zevkine ermiş biri olarak günlük de tutuyorum artık. Size de öneririm. Keyifle!

 Philip Hensher - The Missing Ink

Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Missing Ink : The Lost Art of Handwriting, and Why it Still Matters – Philip Hensher

‘The wisest and wittiest argument imaginable for the preservation of handwriting. I have learnt so much, and by it have been so happily entertained, that I am compelled to recommend it to everyone.’
– Diana Athill

The simple pleasure of picking up a pen and writing is a skill that has existed for thousands of years – but that skill is slowly dying. Where once we would have reached for a pen and paper to commit our innermost thoughts to a diary, to send a letter home or to slip a note to a loved one, instead we now stare at tiny screens, typing with our thumbs. And all that typing looks the same. The Missing Ink is a book about the characters who shaped our handwriting, and how it in turn shaped us. From Victorian idealists, preaching the moral worth of italic copperplate, to great modern educational reformists such as Marion Richardson, throughout history the style in which we write has influence the way we learn, behave and communicate. But this is also a book about the physical act itself: about the pots of ink, treasured pens and chewable Biros that we used to take for granted, and whether the style of our writing really does reveal anything about our true selves. Hugely entertaining, witty and thought-provoking, The Missing Ink is itself a love letter to the warmest of technologies, and the place it still has in our lives.

Not: Kitap ne yazık ki dilimize çevrilmemiş ve uzunca bir süre çevrileceğini sanmıyorum. Sizin konuyla ilgili bildiğiniz dilimizde kitaplar varsa paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2016 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2016 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım!

Menüye dön