Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı – George Saunders

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı George Saunders’ın okuduğum ilk kitabı oldu ve yazarın okuyacağım iki kitabı daha beni bekliyor. Şimdiden ikisi için de çok heyecanlıyım çünkü bu kitap gerçekten ilginçti. Aynı anda insanı güldüren, korkutan ve düşündüren nadir eserlerden biri. George Saunders yetmiş sekiz sayfalık bu küçücük kitabında ustalıkla birçok şey anlatmayı başarıyor.

philin dehşet verici kısa saltanatı george saunders

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı bana o kadar tanıdık geldi ki… Belki de kitabı bu yüzden çok sevdim, emin olamıyorum. George Saunders’ın bir deha olduğu su götürmez, binlerce okurun neden ona bu kadar hayran olduğunu anlayabiliyorum. Ancak benim kitapta bulduklarım bir aralar televizyonda izlediğim haberlere o kadar benziyordu ki kendimi karakterlerin üzerine suratlar yapıştırırken buldum. Hayli ilginç bir deneyimdi anlayacağınız. Saunders’la tanışmak için iyi bir kitap olabilir diye düşünüyorum. Keyifle!

Phil'in Dehşet Verici Kısa Saltanatı - George Saunders

Delidolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı – George Saunders

Saunders’tan modern bir Hayvan Çiftliği hikâyesi

“Küçük ülke olmak bir şeydir, ama İç Horner ülkesi o kadar küçüktü ki, aynı anda yalnızca tek bir İç Hornerlı içine sığabiliyordu ve diğer altı İç Hornerlının, ülkelerinde yaşamak için İç Horner’ı çepeçevre kuşatan Dış Horner’da süklüm püklüm sıralarını beklemeleri gerekiyordu.”

Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı, tuhaf yaratıkların yaşadığı iki komşu ülkenin, Phil adlı savaş çığırtkanı bir tiran yönetiminde yaptıklarını konu alıyor. Politik göndermelerle dolu olan hikâye, hem insan doğasındaki açgözlülüğü absürt biçimde veriyor hem de devletlerin iç ve dış politikada sergiledikleri yaklaşımları alaya alıyor.

Dünyanın yaşayan en iyi öykücülerinden sayılan George Saunders’tan ülkeler, sınırlar, gücün sömürüsü ve birlikte yaşamı konu alan sivri ve eğlenceli bir novella.

“Bu bir hiciv mi? Tam olarak değil. Bilim kurgu mu? Sayılabilir. Ama şu var ki, aynı anda karanlık, endişeli, şaşkın ve güldürücü olabiliyor… Saunders’ın tüm diğer zekice ve çılgınca eserleri gibi Phil de hem yaşadığımız dönemle alakalı hem değil.”
-The Times-

Bu kitap Delidolu Yayınları İle Her Aya Bir Kitap projesinden. Siz de bizimle birlikte okuyun, edebiyatla “daha az geçilmiş” yolları birlikte aşındıralım.

Menüye dön