Petrol Değil Toprak – Vandana Shiva

Petrol Değil Toprak gezegenini ve geleceğini düşünen her bireyin özenle okuması gereken kitaplardan biri. Vandana Shiva bu kitabında da her şeyi müthiş bir dille anlatmış. Okudukça ne kadar yanlış şeyler bildiğimi (ve bunları aslında neden yanlış bir şekilde öğrendiğimi) gördüm. Hem çok sinirlendim hem de yine çok umutlandım. Hayallerime yeni yeni “düzeltiler” ekledim. Küçücük bir kitabın insanı bir anda değiştirivermesine tanık oldum.

Petrol Değil Toprak - Vandana Shiva

Petrol Değil Toprak insanları ve dünyayı tehdit eden üçlü krizi anlatıyor: iklim, enerji ve gıda krizi. Bu üçlü birbirini tetikleyen krizlerden ve tahmin edeceğiniz üzere bu krizlerden en çok yoksullar etkileniyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde fırtınalar koparken, hiç olmadık yerlerde kuraklıklar yaşanıyor. Yollar yapılacak diye ağaçlar kesiliyor, yollarda ilerleyecek arabalara benzin olsun diye tarım alanları yine ormanlardan çalınıyor. Arabaların benzinleri havayı kirletiyor ve bu döngü durmaksızın devam ediyor. Ne iş yaparsanız yapın, nerede yaşarsanız yaşayın Vandana Shiva’ya kulak verin. Arabanızı daha az kullanıp, toplu taşıma yönelmeniz bile inanın çok şey değiştirecek. Kitabı okuduktan sonra pazarlamanın doğru ve yanlış bilgiyi nasıl kullandığını daha iyi anlayacaksınız. Sizin için ve dünya için en iyisini yine siz bileceksiniz. Keyifle ve mutlaka okuyun.

Petrol Değil Toprak - Vandana Shiva

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Petrol Değil Toprak – Vandana Shiva

Petrol Değil Toprak, ekoloji, feminizm ve küreselleşme hakkında en ilham verici metinleri kaleme alan Hintli yazar ve aktivist Vandana Shiva’nın en son eseri. Vandana Shiva, sürdürülebilir olmayan, indirmegeci ve mekanik dünya görüşünün bizi sürüklediği noktayı vurgularken, iklim, enerji ve gıdada yaşanan üçlü krize dikkat çekiyor.

‘Büyüme ve kalkınma ilüzyonuna kapılarak çıktığımız yolculuğun bir geleceği yok. İklim krizi, ekonomik eşitsizlikler ve sosyal çözülme insan topluluklarını uçurumun kenarına sürüklüyor. Şu an çok kritik bir dönemeçteyiz: Yıkım, çözülme ve imha süreçlerinin böylece sürüp gitmesine izin verebilir ya da yaratıcı enerjilerimizle sistematik bir değişim yaratıp, insan türü olarak, gezegenin bir parçası olarak geleceğimizi yeniden kazanabiliriz. Artık uyanma vakti.’

Geleceği gören ve gerçekleri cesurca ifade eden bir kitap.

Bu kitap “Sinek Sekiz Kitaplığı, Daha İyi Bir Yaşam İçin!” okuma projesi kitaplarından biri. Hayatınızı değiştirmek için siz de katılın!

Menüye dön