Paul Harding – Tinkers

Paul Harding’in hikayesi aslında oldukça tanıdık ancak yine de ilginçliğinden bir şey kaybetmeyen hikayelerinden biri. Iowa Writers’ Workshop’tan mezun olan yazar ilk kitabını yazmıştır ve ancak yayıncı bulamamaktadır. Kitabının kopyasını gönderdiği her yayınevi onu reddetmekle kalmamış ve hayatın hızı üzerine bir de notlarını bırakmışlardır red mektuplarına. Aradan yıllar geçtikten sonra Paul Harding bu küçük kitaba küçük bir yayıncı bulur, kitap sınırlı sayıda basılır ve gelin görün ki üstüne gider Pulitzer’i kazanır. Bazı okurlar Pulitzer Ödülü’nden şüphe etmeye başlarken bazı okurlar da ödülün nihayet bir şeyler başardığını düşünmektedir. Tinkers herkesin kafasını karıştıran bir kitap anlayacağınız.

Paul Harding - Tinkers

Paul Harding’i ben de elbette ödülü kazandığı sene (2010) duymuştum ve kitapçıda görünce de hemen almıştım. Eve gelir gelmez okumaya çalıştığımı ancak “bu bana ağır gelecek şimdi sonra okurum” diyerek rafa kaldırdığımı hatırlıyorum yarım yamalak. Aradan beş sene geçtikten ‘sonra’ nihayet okuyabildim. Tinkers oldukça ilginç, yoğun, edebi ve kısa bir kitap. George Washington Crosby yaşlı bir saat tamircisidir ve ölüm döşeğindedir. Yıllar önce ölen babası Howard’ı görür bol bol ve hatırladığı öykülerde anlatıcılar iç içe girer. George’un aklı gidip gelmektedir anlayacağınız ancak anlatılan olaylar o kadar nettir ki siz de kendinizi bir anda bir yerlerde yatarken ve düşünürken bulursunuz. Bu netliğin nedeni de George’un bakış açısından Howard’ın bakış açısına geçmemizden kaynaklanır. Kitabın ölmekte olan bir karakter yerine bu karakterin çoktan ölmüş babasının hatıralarına odaklanması da şimdi düşününce çok ilginç geliyor. Kitabı okurken Paul Harding’in doğa tasvirlerine ve karakterlerine hayran kaldım, ölüm üzerine bolca düşündüm, bolca üzüldüm. Aslında hala da düşünüyorum. Tinkers okuduktan sonra da insanda etkisini sürdüren kitaplardan. Keyifle!

Paul Harding - Tinkers

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Paul Harding – Tinkers

An old man lies dying. Confined to bed in his living room, he sees the walls around him begin to collapse, the windows come loose from their sashes, and the ceiling plaster fall off in great chunks, showering him with a lifetime of debris: newspaper clippings, old photographs, wool jackets, rusty tools, and the mangled brass works of antique clocks. Soon, the clouds from the sky above plummet down on top of him, followed by the stars, till the black night covers him like a shroud. He is hallucinating, in death throes from cancer and kidney failure. A methodical repairer of clocks, he is now finally released from the usual constraints of time and memory to rejoin his father, an epileptic, itinerant peddler, whom he had lost seven decades before. In his return to the wonder and pain of his impoverished childhood in the backwoods of Maine, he recovers a natural world that is at once indifferent to man and inseparable from him, menacing and awe inspiring. Tinkers is about the legacy of consciousness and the porousness of identity from one generation to the next. At once heartbreaking and life affirming, it is an elegiac meditation on love, loss, and the fierce beauty of nature.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2015 kitaplarından biri!

Menüye dön