Paris Bir Şenliktir – Ernest Hemingway

Paris Bir Şenliktir Paris’e gitmeden önce okumam gereken kitaplar arasındaydı. İyi ki okumuşum dediğim, çok sevdiğim bir kitap oldu. Hemingway’i daha bir sevdim bu kitabıyla. Onca güzelim kadının her şeye rağmen ona neden hala aşık kaldıklarını da az çok anladım sanırım. (Bakınız: Paris’teki Eş, Hemingway’in Kadınları) Anı kitapları ne kadar güzel kitaplar farkında mısınız?

Paris Bir Şenliktir - Ernest Hemingway

Paris Bir Şenliktir, Hemingway’in Paris’te geçirdiği günleri ve oradaki insanları anlattığı bir kitap. Yazarın o eşsiz anlatımıyla sayfalar uçup giderken, Hemingway’in Parisinin hayalini kurdum hep. Haritalar açıp sokaklara baktım, parkları ve cafeleri inceledim. F. Scott Fitzgerald ve Zelda hakkında detaylı bir araştırma yapmam gerektiğine karar verdim. Aslında 1920lerde Paris’te yaşayan az çok herkesi öğrenmek ve işlerine burnumu sokmak istedim. Ne kadar büyülü bir yer ve dönemmiş 1920lerde Paris. Hakkında yazılan onca kitabı okumak ve şehirde kaybolmak ne güzel olurdu. Ama hayat ne kısa! Hemingway sevenlere ve Paris düşkünlerine öneririm!

Paris Bir Şenliktir - Ernest Hemingway

Bilgi Yayınevi’nden çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Paris Bir Şenliktir – Ernest Hemingway

“Patrick ve Seán Hemingway tarafından büyük beceriyle ve zarafetle üretilen ‘düzeltilmiş’ basım hakkında söylenilecek ilk şey, adına yakışır olduğu; almaya fazlasıyla değer.”
-The Atlantic’ten Christopher Hitchens-

Ernest Hemingway’in 1920’lerdeki Paris’le ilgili olup 1964’te ölümünden sonra yayımlanan klasik anıları, en sevilen eserlerinden biri olmayı sürdürüyor. Eserin metninde Hemingway’in kişisel evrakının 1979’da ortaya çıkmasından beri yapılan değişiklikler, metin yayımlanmadan önce araştırıcılar tarafından incelenip tartışıldı. Şimdiyse düzeltilmiş yeni özel bu basım, orijinal elyazmasını yazarın yayımlanmasını düşündüğü şekilde sunuyor.

Bu kitapta Ernest’in yaşayan tek oğlu olan Patrick Hemingway’in kişisel önsözü ile yazarın torunu ve editör Seán Hemingway’in tanıtımı da yer alıyor. Ayrıca Hemingway’in oğlu Jack, ilk karısı Hadley, F. Scott Fitzgerald ve Ford Madox Ford ile yaşadıklarını gün yüzüne çıkaran, tamamlanmamış, daha önce hiç yayımlanmamış bir dizi eskiz yanı sıra sanatı konusunda ilk başlardaki denemeleriyle ilgili derin görüşlü anıları da var. Düzeltilmiş bu basım, Paris’in Birinci Dünya Savaşından sonraki coşkun ruh halini, Hemingway’in örneklediği dizginlenemez yaratıcılığı ve bastırılamaz tutkuyu parlak şekilde hissettiriyor.

Menüye dön