Özgürlük Aşıkları / Jean-Paul Sartre ile Simone de Beauvoir’ın XX. Yüzyıl Serüveni – Claudine Monteil

Özgürlük Aşıkları, Jean-Paul Sartre ile Simone de Beauvoir’ın XX. Yüzyıl Serüveni gerçekten adı üstünde bir kitap. Hem Jean-Paul Sartre hem de Simone de Beauvoir’ın hayatlarına dokunan, ikilinin etrafını saran insanları da kısa kısa anlatan enfes bir kitap. Bu ikiliye hayran kalmamak, hayatlarına özenmemek elde değil ama bir kadın olarak en çok Simone de Beauvoir’a hayran kaldım diyebilirim.

Özgürlük Aşıkları

Özgürlük Aşıkları

Özgürlük Aşıkları, Sartre ve Beauvoir’i yakından tanıyan Claudine Monteil tarafından yazılmış. Monteil 1970’teki kadın hakları hareketinin kurucularından biri olmasının yanı sıra oldukça başarılı bir Simone de Beauvoir uzmanı. Kadın hakları üzerine çalışırken Sartre, Beauvoir ve Beauvoir’in ressam kız kardeşi Helene de Beauvoir ile yakın arkadaş olan Claudine Monteil aynı zamanda okuması gerçekten zevkli yazarlardan biri diyebilirim. Zamanının en büyük iki düşünürünün ilginç ilişkilerini, o büyük aşklarını, birlikte nasıl çalıştıklarını ve birbirlerini nasıl tamamladıklarını gayet zevkli bir şekilde anlatmış Monteil. Kitabı okuduktan sonra Simone de Beauvoir hakkında daha çok şey öğrenmek ve bir anda tüm kitaplarını okumak istedim. İnsanda daha fazlasını öğrenme isteği yaratan bir kitap bu. Okuyacak iyi bir kurgu dışı kitap arıyorsanız öneririm. Bu ikili sizi de büyüleyecek.

Özgürlük Aşıkları

Tanıtım yazısı:

Simone de Beauvoir ile Jean-Paul Sartre’ın birlikteliği, 20. yüzyılı bir uçtan öbür uca geçen bir aşk hikâyesi, bir dava yoldaşlığı. Aralarındaki, evlilikten çok daha güçlü bir bağ; başka aşkların, uzun ayrılıkların koparamadığı bir ilişki. İnsan hakları savunuculuğundan özgürlük yoluna adanmış bir edebiyata, Cezayir bağımsızlık savaşı ve Vietnam’dan kadınların özgürleşme hareketine kadar birçok kültürel kavgada, siyasal davada birlikte savaşarak güçlendirdikleri bir can yoldaşlığı. Beauvoir’la birlikte uzun yıllar kadın hakları uğrunda savaşım vermiş olan Claudine Monteil, bu iki özgürlük âşığının çapraz biyografisinde, hem büyük bir aşk öyküsünü romansı öğelerle dile getiriyor, hem de 20. yüzyıla damgasını vurmuş iki aydının yazınsal ve düşünsel serüvenlerini aktarıyor. Özgürlük Âşıkları’nın öyküsünü, Sartre’ın doğumunun 100. yılında Elif Gökteke’nin Türkçesiyle sunuyoruz.

Buradan satın alın: Özgürlük Âşıkları / Jean-Paul Sartre ile Simone de Beauvoirın XX. Yüzyıl Serüveni – Claudine Monteil

Bu kitapla ne içilir: Viski.

Bu kitapla ne dinlenir: Sakin caz şarkıları.

Bu kitap ilk önce Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön