Öteki Dünya – J. G. Ballard

Öteki Dünya J. G. Ballard’ın Gökdelen‘den sonra okuduğum ikinci kitabı oldu. Gökdelen beni o kadar etkilemişti ki Ballard’ın ele aldığı konular ya da stiline karşın müthiş bir yazar olduğunu düşünmüştüm. Öteki Dünya’dan sonra ise Ballard’dan biraz korkar oldum. İnsana tuttuğu ayna o kadar saf ve fena ki, yazarın bu şiddet dolu distopyasını okurken, gerçekliğinden siz de korkacaksınız.

Öteki Dünya - J. G. Ballard

Öteki Dünya şiddet ve faşizme bulanmış bir tüketim toplumunu anlatıyor. Elbette bunlar birbirlerini enfes bir şekilde besleyen unsurlar olarak ele alınıyor. Şimdi böyle söyleyince bir roman değil de kurgu dışı bir kitap gibi geliyor kulağa ama emin olun bu okurken sizi kendi içinde kaybedecek bir kurgu kitap. İnsanı sarsan bir roman bu, eğer kendinizi iyi hissetmek ya da kafa dağıtmak için bir kitap arıyorsanız önermeyeceğim. Ancak bir zaman bir yerde yine de göz atın Öteki Dünya’ya. Alışveriş merkezleri hakkında düşüncelerinizi derinden etkileyecek. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: Varoşlar şiddeti hayal eder.

Öteki Dünya - J. G. Ballard

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Öteki Dünya – J. G. Ballard

Her yerden görülen devasa kubbesiyle bir alışveriş merkezi, tüketim ve şiddetin hüküm sürdüğü bir taşra kasabası ve beklenmedik bir ölüm…

Yaşadığı kasabanın alışveriş merkezinde öldürülen babasına yalnızca veda etmek için Brooklands’e giden işsiz reklamcı Richard Pearson; labirenti çağrıştıran alışveriş merkezinin, durmaksızın hareket eden yürüyen merdivenlerin, yirmi dört saat çalışan televizyonun ve ellerinde poşetlerle tüm vakitlerini burada geçiren insanların arkasında uğursuz bir şeyler gizlendiğine inanmaya başlayarak kalmaya karar verir. Mahkeme sürecindeki tuhaflıklarla birlikte babası ve kasaba sakinleriyle ilgili akıl almaz gerçeklerle yüzleşmeye başlayan Richard, görmezden gelmek ve dönmek, kalmak ve çözmek arasında bir seçim yapmak zorunda…

Son derece yozlaşmış ama bir o kadar da tanıdık bir modern dünya tasvirini en canlı ve korkunç biçimlerde ortaya koyma yeteneğiyle J. G. Ballard, Öteki Dünya’da artık hayatlarının her anında alışveriş yapıyorlarmış gibi görünen insanların hikayesini; halihazırda içinde bulunduğumuz sisteme çok yakın bir distopyanın sınırsız tüketiciliğini, fütürist bir tahayyül ve haklı bir öfkeyle anlatıyor.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön