Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var – Ayşe Kilimci

Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var… Şu isme bakar mısınız! Yeşilliğe hasret kaldığım bu koca şehirde kendimi kitaplarla avutmaktan başka çare bulamıyorum. Kendimi kapana kısılmış gibi hissettiğimde hemen beni yeşilliklere, kırlara, ormanlara götürecek kitaplara koşuyorum. Artık kitaplığımda bir tane daha kaçış kitabım var. Üstelik dili de eli de pek tatlı!

Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var A’dan Z’ye çeşitli otlar, sebzeler, çiçekler, bitkileri anlatıyor. Ayşe Kilimci’nin gerçekten eşsiz bir üslubu var. Hani bazı yazarlar vardır kitaptan çıkıp yanı başınıza gelir oturur, “Hadi gel bir de çay demleyelim” der, Ayşe Hanım da onlar da biri. Anlayacağınız harikalar yaratan yeşilleri öğrenmekle kalmayıp bir de yazarın üslubuyla keyifleneceksiniz. Tekrar pazar alışverişlerine başlayacak, türlü türlü otları, bitkileri araştırıp peşlerine düşecek, yemek yapmak isteyeceksiniz. Ah bir de Ayşe Hanım Ayvalık’tan ve Ayvalık Perşembe pazarından bahsediyor ki hemen Ayvalık’a gitmek istiyor insan. Ben de Ayvalık‘ı çok özlemişim, bu yaz gidip pazarına uğrayıp bol bol ot peşinde koşmayı planlıyorum. Kitaplığınızda bulunması gereken, hem çok keyifli hem de bilgi dolu bir kitap bu. İçindeki resimleri de çok beğeneceğinize eminim. Bütün Oğlak Yayınları kitaplarında olduğu gibi kitabın tasarımına da hayran kalacaksınız. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var - Ayşe Kilimci

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ot Var, Çiçek Var, Sevdalığa Çare Var – Ayşe Kilimci

“Otçu geldi haaanım!”

Ayşe Kilimci’nin otların dünyasında gezintiye çıkardığı hikâye lezzetinde yazılmış “Ot var, çiçek var, sevdalığa çare var…” kitabı, kitapçılarda ve internet satış noktalarında!

Türk edebiyatının özgün kalemlerinden Ayşe Kilimci, “Meğer Mutfak Bir Masalmış” ve “Fettan Vişne Günahkâr Elma” kitaplarının ardından bu defa “Ot var, çiçek var, sevdalığa çare var…” kitabıyla, sofralarımızdan eksik olmayan otların hikâyelerini anlatıyor.

Ayşe Kilimci’nin o harikulâde hikâye diliyle otların dünyasında çıkacağınız bu gezintiden sonra, pazarlarda, bahçelerde ya da sofralarda karşılaştığınız otları, aslında ne kadar az tanıdığınızı görerek şaşıracaksınız. “Karı koca barıştıran” otundan “Tanrı kayrası” otuna, bu topraklarda yetişen yüzlerce ot, masallardan, mitolojik hikâyelerden, pazarlardan ve birbirinden lezzetli yemeklerden çıkıp Ayşe Kilimci’nin edebi diliyle konuşuyorlar…

Ayşe Kilimci, İzmir’de sokak sokak gezen otçu kadınların çağırdığı gibi sesleniyor kitabında okura: “Ot var, çiçek var, sevdalığa çare var…”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön