Osmanlı Lakapları – Erol Çağlar

Osmanlı Lakapları tarihçi ve ebru sanatçısı Erol Çağlar’ın belli ki pek keyifli araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bir kitap. Tarihle ilginiz olsun olmasın bu lakaplar ve sahipleriyle ilgili minik hikayeler çok hoşunuza gidebilir diye düşünüyorum. Özellikle Osmanlı ile ilgileniyorsanız bu kitaba zaten bayılacaksınız.

Osmanlı Lakapları aşina olduğunuz ya da olmadığınız birçok kişiyi anlatıyor. Bir yandan bu insanlar ve lakaplarını nasıl aldıklarını okurken bir yandan Osmanlı ve Osmanlı’daki yaşama dair birçok şey öğreniyor insan. Açıkçası ben bu kitabı okurken Osmanlı hakkında daha fazlasını öğrenmek istedim, insanı gerçekten heveslendiriyor. Bu açıdan öğrenmeyi daha keyifli hale getirmek adına tarih öğrenen insanların çok işine yarayacaktır diye düşünüyorum. Hatta belki tarih okumak bile isteyebilirsiniz. Bir de tabi hayli romantik bir insan olduğumdan keşke geçmişe gidip tüm bu insanları görebilseydim diye düşündüm hep. Özellikle “Hemşinli Sadrazam Damat Mehmet Ali Paşa”yı ve eşi Adile Sultan’ı görmek istedim çünkü vefatından sonra Adile Sultan onun adına çok hoş şiir yazmış. Ne aşk! Bir de “Yemişçi Hasan Paşa” var ki bu paşanın ölümü üzerine Yahya Bey sevincini şiir yazarak belirtmiş. Ve bunun gibi rengarenk insanlar, birbirinden ilginç lakaplar… Osmanlı, hakkında daha çok şey öğrendikçe aslında hiçbir şey bilmediğinizi her defasında yüzünüze çarpan bir imparatorluk, koca bir dünya. Bu tür keyifli kitapları bulunca kaçırmamak lazım sanırım. Keyifle!

Osmanlı Lakapları

Tuti Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Osmanlı Lakapları – Erol Çağlar

Ah şu lakaplar! İnsanı rezil de eder, vezir de…
Kimi zaman över ve hoşnut eder kimi zaman da kötüler ve sinirlendirir…
Fiziksel özelliklerden de yakıştırılabilir, karakteristik özelliklerden de…
Ve çoğu lakabın, öğrenmesi oldukça keyifli bir hikâyesi vardır.
İşte Osmanlı Lakapları da sizi geçmişe götürerek o dönemdeki devlet adamlarının hiç duymadığınız lakaplarının hikâyelerini anlatıyor. Üstelik bu isimleri neden aldıklarını anlatırken onların kısa hayat hikâyelerine de yer veriyor.
Kaltakçızâde Halil Efendi, Matrakçı Nasuh, Ayıcı Arif Bey, Cenaze Hasan Paşa, Pırasa Ahmet Paşa, Öküz Kara Mehmet Paşa…
Buyurun, tanışmak için sizi bekliyorlar!

Menüye dön