One Love Chigusa – Soji Shimada

One Love Chigusa Red Circle Minis serisinin altıncı ve son kitabı. Benim de okuduğum ilk Soji Shimada’nın kitabı oldu. Japonya’nın ve hatta dünyanın en ünlü polisiye yazarlarından olan Shimada bu kitabında 2091’de geçen tuhaf bir aşkı anlatıyor.

One Love Chigusa - Soji Shimada

One Love Chigusa, Xie Hoyu’nun yaptığı korkunç bir kaza ile başlıyor. Vücudu paramparça olsa da gelişmiş tıp ve teknoloji sayesinde hayata dönüyor. Ancak bundan sonra sibernetik bir vücutta yaşamak zorunda. Kazadan sonra hayatına ve yeni vücuduna adapte olmaya çalışan Xie, dünyayı tamamen farklı görmeye başlıyor.

Neden ve ne için hala yaşadığını sorgularken insanların yüzleri de ona korkunç görünmeye başlıyor. Tüm bu suratsız kalabalığın ve seslerin içinde kaybolmak üzereyken Chigusa’yı görüyor ve hayatı o andan itibaren değişiyor.

Aşkı, hayatı, teknolojiyi ve genel anlada varolma nedenimizi sorgulayan fütürist bir aşk hikayesi One Love Chigusa. Meraklılarının çok hoşuna gideceğini düşünüyorum. Keyifle!

Red Circle’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: One Love Chigusa – Soji Shimada

A love story that explores the mechanics of the heart and humankind’s inevitable evolution. One Love Chigusa by Soji Shimada, one of Japan’s most famous authors, is a tale of obsessive love in a world where technology has crept into the very heart of humanity.

The year is 2091 AD. A horrendous motorcycle accident leaves Xie Hoyu coming to terms with his new cybernetic body. Reconstructed from the latest biomechanical prosthetics, he is discharged from hospital and tries to return to his life as an illustrator after many weeks in recovery. While surgery saves his life, existence for Xie has lost all meaning. His saviour comes in the form of a girl with whom Xie falls hopelessly in love. But not all is as it seems.

Translated by Sir David Warren, a retired diplomat and former British ambassador to Japan, One Love Chigusa offers a glimpse into a possible future and questions the purpose of humanity in a manner that only Japan’s master of the postmodern whodunnit can do.

Red Circle Minis: Original, Short and Compelling Reads

One Love Chigusa is part of Red Circle Minis, a series of short captivating books by Japan’s finest contemporary writers that brings the narratives and voices of Japan together as never before. Each book is a first edition written specifically for the series and is being published in English first.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön