On Küçük Zenci – Agatha Christie

On Küçük Zenci Agatha Christie’nin en popüler kitabı ve bu zamana kadar dünya çapında yüz milyondan fazla satmış. Dünyanın en çok satan cinayet romanı unvanını pek kaybedecek gibi görünmüyor bu güzelim kitap, okumamak olmazdı diye düşünüyorum. Özellikle eve kapandığımız bu zamanlarda kafa dağıtmak için zekice kurgulanmış polisiyeler eminim hepimizin çok hoşuna gidecek.

Ben çok sık polisiye okuyan biri olmadığımdan okuduğumda da en iyilerini ve mümkünse çok vahşet içermeyenlerini okumayı tercih ediyorum. Agatha Christie de bunun için biçilmiş kaftan. On Küçük Zenci sonuna kadar heyecanla ve merakla okuduğum hayli keyifli bir roman oldu. Açıkçası küçük bir adada ve bu adadaki lüks bir evde geçen hayli zekice bir polisiye herkesin hoşuna gidecektir.

on küçük zenci

On Küçük Zenci, birbiriyle hiç alakası olmayan on kişinin hayli zengin bir adam tarafından Devon’da bir adaya davet edilmesiyle başlıyor. Bu ada hakkında o kadar çok efsane dolanıyor ki ortada, adaya davet edilenlerin hiçbiri teklifi geri çeviremiyor. Kendilerini davet eden insanı tam olarak hatırlamasalar ya da hiç tanımasalar da yaz sıcağını bir adada geçirmek hepsine çok cezbedici geliyor. Ancak ölümler ardı ardına gerçekleşmeye başlayınca bu küçücük ada, tüm cazibesini yitiriyor. Katili bulmak için çok kafa yorduysam da tahmin edemedim. Bakalım siz tahmin edebilecek misiniz? Keyifle!

On küçük zenci yemeğe gitti, birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz,
Dokuz küçük zenci geç yattı, sabah biri uyanamadı. Kaldı sekiz,
Sekiz küçük zenci Devon’u gezdi, biri geri dönmedi. Kaldı yedi,
Yedi küçük zenci odun kırdı biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı,
Altı küçük zenci bal aradı, birini arı soktu. Kaldı beş,
Beş küçük zenci mahkemeye gitti, biri tutuklandı. Kaldı dört,
Dört küçük zenci yüzmeye gitti, birini balık yuttu. Kaldı üç,
Üç küçük zenci ormana gitti, birini ayı kaptı. Kaldı iki,
İki küçük zenci güneşte oturdu, birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı, gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

Hazır buradayken Doğu Ekspresinde Cinayet‘e göz gezdirin derim.

Altın Kitaplar’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: On Küçük Zenci – Agatha Christie

Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.
Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar…

Menüye dön