Ölü Ozanlar Derneği – N .H. Kleinbaum

Ölü Ozanlar Derneği N .H. Kleinbaum’un filmden romanlaştırdığı bir kitap. Senaryosu Tom Schulman tarafından yazılan film o kadar çok sevildi ve o kadar popüler oldu ki, kitabı da en az filmi kadar ilgi gördü. Bu kitabın ve filmin gençler için zorunlu olması gerek diye düşünüyorum. İnsanı gerçekten değiştiren ve etkileyen bir film bu. Kitabı da öyle!

Ölü Ozanlar Derneği’ni yıllar yıllar önce izlemiştim ve çok ama çok sevmiştim. Ne zaman aklıma gelse beni gülümseten bir filmdir bu. John Keating’den öğrencilere kadar her karakterini ayrı ayrı sevdiğim; konusuna da, alıntıladığı şair ve yazarlara da hayran kaldığım ender filmlerden biri bu. Kitabı da en az filmi kadar etkiledi beni. Filmi izleyen o genç kız gibi hissettim yine; Welton akademisi’nde okumak, John Keating’den ders almak, arkadaşlarımla Ölü Ozanlar Derneği’ni yaşatmak istedim. “Ormana gittim, çünkü bilinçli yaşamak istiyordum. Derinlemesine yaşamak ve hayatın iliğini emmek istiyordum!” cümlesiyle başlayan toplantılarda şiirler okumak, kendim olmak, paylaşmak, hissetmek ve yaşamak istedim. İnsanı çok derinde bir yerlerde, iflah olmaz şekilde etkileyen bir kitap bu. Lütfen okuyun, hemen ardından filmi izleyin ve lütfen etrafınızdaki her gence de aynısını yapmasını önerin. Keyifle!

Bilge Kültür Sanat Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda:

Geleneklere olan bağlılığı ve katı disiplin kurallarıyla ünlü Welton Akademisi’nin öğrencilerinin okul ve yatakhane arasında geçen tekdüze hayatları yeni İngilizce öğretmenleri John Keating’in okullarına gelmesiyle bir anda değişir. İyi birer üniversiteye girmeleri için onları çok yoğun bir tempoda çalışmaya zorlayan öğretmenleri ve ebeveynlerinin aksine, bu ele avuca sığmaz adamın onlardan tek bir isteği vardır: Anı yaşamaları ve hayatlarını olağanüstü kılmaları. Byron, Shelly, Keats ve Shakespeare ile edebiyatın büyülü dünyasına dalan gençler Keating’in öğrencilik yıllarında üye olduğu gizli bir kulüp olan Ölü Ozanlar Derneği’ni de yeniden canlandırırlar. Ne var ki daha yeni kavuştukları özgürlüklerinin trajik sonuçları olabileceğini çok geçmeden farkına varacaklardır. “Acaba Ölü Ozanlar Derneği’nin bu yeni nesil üyeleri hayallerini yıkmaya kararlı otoritelerin baskısından kurtulmayı başarabilecekler midir?”

Kitabı satın almak için de aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
babilcom satinal

Menüye dön