Ölmek ya da Ölmemek – Dr. Michael Greger

Dr. Michael Greger’in okuduğum ilk kitabı Ölmek ya da Ölmemek oldu ve sanıyorum aynı zamanda sonuncusu da olacak. Bu zamana kadar okuduğum onca beslenme ve diyet kitabı arasında okurken beni şaşırtan tek kitap bu oldu diyebilirim. Zeytinyağına “pek iyi değil” diyen ve insanlara ekmek yemelerini öneren bir beslenme kitabına hiç rastlamamıştım.

Dr. Michael Greger açık açık söylemese de bu kitabıyla tüm insanların vegan olmasını istiyor. Tamamen bitkisel bir diyetin tüm insanları tüm hastalıklardan kurtacağını belirtiyor. Açıkçası kitabı okurken acaba çok mu hayvansal gıda tüketiyorum diye düşünmedim değil. Ancak haftalık alışveriş listeme ve aldığım tüm o organik ürünlere bakınca fikrim değişti. İnsanı (biraz da haksızca) endişelendiren bir kitap bu.

Ölmek ya da Ölmemek - Dr. Michael Greger

Ölmek ya da Ölmemek içerdiği onca şahane bilgiyle aklımda kalacağına, ne yazık ki hakkında okuduğum onca eleştiriyle aklımda kalacak (Örn: How Not to Die: A Critical Review). Özetle, sadece işine yarayan araştırmaları ve sonuçların bazı kısımlarını kitabına almayı seçmiş Greger. Yani yumurtanın insana zararlı olduğunu söyleyen araştırmalara yer verirken, insana faydası olduğunu söyleyen araştırmaları tamamen yok sayıyor. Yine de hakkını vermek isterim; eğer bitkilerden biraz daha faydalanmak istiyorsanız okumanızı öneririm. Ama daha da iyi bir kitap olduğunu düşündüğüm Kınıkoğlu Diyeti size çok daha fazlasını sunuyor, onu da belirteyim. Ancak siz de benim gibi vegan beslenmenin en iyi beslenme türü olduğundan şüpheliyseniz önermeyeceğim.

Söz konusu beslenme ve sağlık olduğunda sürekli okumanın ve elden geldiğince araştırmaları takip etmenin kuşkusuz tek iyi yol olduğunu hepimiz az çok tahmin ederiz. Ben her türlü beslenme çeşidini ve bunların sağlığımız üzerindeki etkilerini öğrenmekten büyük haz duyuyorum. Bazen okuduklarıma hiç güvenmiyorum, bazen de hayatımı değiştirecek bir şeyler öğrendiğim için heyecanlanıyorum. Bunun da sonu gelmeyecek bir döngü olduğunun farkındayım. Her şeye rağmen, yaşasın öğrenmek!

Altın Kitaplar’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ölmek ya da Ölmemek – Dr. Michael Greger

• Ailenizde prostat kanseri öyküsü mü var? O süt bardağını bırakın ve diyetinize olabildiğince keten tohumunu ekleyin.

• Karaciğer hastalığıyla mı savaşıyorsunuz? Kahve içmek karaciğer enflamasyonunuzu azaltabilir.

• Meme kanseriyle mi mücadele ediyorsunuz? Soya tüketmek daha uzun süre hayatta kalmakla ilişkilendiriliyor.

• Kalp hastalığından mı endişelisiniz? Hastalığı önlemekle kalmayıp durdurabildiği de defalarca ortaya konulan işlenmemiş bitkisel temelli bir diyete geçin. Erken ölümün başlıca on beş nedeni —kalp hastalığı, kanser, diyabet, Parkinson, yüksek tansiyon ve diğerleri— her yıl milyonlarca insanın hayatına kastediyor. Böyle olmak zorunda değil. Dr. Greger’ın tümü güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenen önerilerini takip ederek bu hastalıkları önleyebilirsiniz! Tamamen kullanışlı, uygulanabilir öneriler ve beslenme biliminin en yeni, en şaşırtıcı verileriyle dolu bu reçete uzun, sağlıklı bir hayat sürmek için tam ihtiyacımız olan şey.


“Bu kitap, hastalıklardan korunmak isteyenlere yardımcı olacaktır.”—Dalai Lama

“Dr. Michael Greger bu kitapta, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan faydalı yiyeceklerin rolünü tüm berraklığıyla gözler önüne seriyor.”—Daily Mail

Menüye dön