Olmazsa Olmaz Kahvaltı – Faruk Şüyün

Olmazsa Olmaz Kahvaltı, tüm kahvaltı severlerin zevkle okuyacağı minicik bir kitap. Ben çok uzun zamandır çok yasaklı bir diyette olduğum için kahvaltılarımı genellikle eskisi gibi yapamıyorum ama kahvaltı veya herhangi bir öğün ya da yemek hakkında okumadan da edemiyorum. Kendimi okuyarak doyuruyorum desem inanır mısınız?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kitaplık Kedisi (@kitaplikkedisi) on

Olmazsa Olmaz Kahvaltı Aşkına!

Olmazsa Olmaz Kahvaltı bir Türk kahvaltısının gerçekten olmazsa olmazlarını detaylıca anlatan bir kitap. Çay, ekmek, peynir, tereyağ, yumurta ve balı farklı bölüm başlıkları altında inceleyen kitap bir de kahvaltıdan sonra kahvelerini eksik etmeyenleri de ihmal etmemiş. Aman da kahvaltı pek güzeldir türünden bir kitaptan ziyade (aslında biraz da öyle ama yazarın dilinde kalıyor bu sevgi diyelim) bu olmazsa olmazları detaylarıyla anlatan bir kitap bu. Mesela peynir bölümünde Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yetişen tüm peynir çeşitlerini okuyabilirsiniz. Ara sıra küçük ama lezzetli tariflere de yermiş Faruk Şüyün kitapta. Ama ben en çok bal bölümünü sevdim. Geçtiğimiz günlerde organik bir bal aldım ve onu yedikten sonra dedim ki ben bu zamana kadar bal yememişim. Yazar da bu kitapta Balparmak markasının sahibi ile bal üzerine hoş bir söyleşi yapmış. Kahvaltı düşkünüyseniz ve yukarıda bahsettiklerim hakkında biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz göz atın bu kitaba derim. Afiyetle!

Olmazsa Olmaz Kahvaltı - Faruk Şüyün

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Olmazsa Olmaz Kahvaltı – Faruk Şüyün

Kahvaltının olmazsa olmazları çay, ekmek, peynir, tereyağ, yumurta ve ağzımızı tatlandıracak sağlık iksiri bal… Gerekli altı yaşamsal element. Ardından bir de okkalı kahve. Bütün yönleriyle “yalnızca” ehlikeyfler için!

Tabii ki Oğlak’ta…

Sabah yenilen yemek altın, öğlen yenilen gümüş, akşamkiyse bakırdır, denilir. Kahvaltının önemi daha güzel hangi sözcüklerle vurgulanabilir! Kahvaltı, vazgeçilmezdir. Gün boyu ihtiyaç duyulan vitaminler, mineraller ve tabii ki enerji, sabah kahvaltısıyla depolanır. Üstüne üstlük, söz konusu gıdalar lezzetli olduğundan hem damağı, hem ruhu mutlu eder.

Yani kahvaltı mutluluktur.

Gerçekten de güne iyi başlamanın yoludur. Asla, ama asla kahvaltısız sokağa çıkmayın, ben çıkmam!

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön