Older Brother – Daniel Mella

Older Brother Uruguaylı yazar Daniel Mella’nın okuduğum ilk kitabı oldu ve sayesinde Uruguay’ı okuma listemden şimdilik çıkarabildim. Bu kitap ölümle ilgili bir kitap ve ben de okumak için daha talihsiz bir zaman seçemezdim. Ölüm hakkında olduğunu bilmiyor muydun diyebilirsiniz. Evet, biliyordum. Ancak konunun üzerine gitmenin ve başkalarının bakış açılarının bana yardım edeceğini düşündüm. Ne yazık ki hiç öyle olmadı.

Older Brother - Daniel Mella

Yazın en fırtınalı gününde, 31 yaşındaki Alejandro yıldırım çarpması yüzünden hayatını kaybeder. Ancak Older Brother, 38 yaşındaki büyük abi Daniel’dan bahsediyor. Alejandro’nun ölümüyle ailede yaşananları da Daniel’den dinliyoruz. Aile bireylerinin hüzünlerini nasıl yaşadıklarını, hüznün nelere yol açtığını okumak pek kolay değildi açıkçası. Dolayısıyla herkese önerebileceğim bir kitap değil bu ama Mella’nın o ilginç dili için okumak isteyebilirsiniz.

Charco Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Older Brother – Daniel Mella

During the summer of 2014, on one of the stormiest days on record to hit the coast of Uruguay, 31-year old Alejandro, lifeguard and younger brother of our protagonist and narrator, dies after being struck by lightning. This marks the opening of a novel that combines memoir and fiction, unveiling an intimate exploration of the brotherly bond, while laying bare the effects that death can have on those closest to us and also on ourselves.

It’s always the happiest and most talented who die young. People who die young are always the happiest of all…

Can grief be put into words? Can we truly rationalise death to the point of embracing it? Older Brother is the vehicle Mella uses to tackle these fundamental questions, playing with tenses and narrating in the future, as if all calamities described are yet to unfold.

In a style reminiscent of Bret Easton Ellis and J.D. Salinger, recalling in parts Cronenberg’s or Burgess’s examination of violence and society, Mella takes us with him in this dizzying journey right into the centre of his own neurosis and obsessions, where fatality is skilfully used to progressively draw the reader further in.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön