Okunacak Kitaplar Listesi

okunacak kitaplar

Okunacak kitaplar listem uzadıkça uzuyor. Bugün yine kitap aldık sevgilimle. Eve ekmek alır gibi kitap alıyoruz. Daha doğrusu sağ olsun çoğu zaman o alıyor kitaplarımı. Tek lüksüm kitap olduğundan deliye dönüyorum ben de…

Durum böyle olunca da, okunacak kitaplar listesi giderek kabardıkça daha çok mutlu oluyorum. Bir yandan okumadığım yazarlarla tanışmak istiyorum, bir yandan da okuduklarım ve sevdiklerimin tüm kitaplarını okumak peşindeyim. Hayat kısa ve okunacak kitap da çok olduğundan, seçici davranmak gerekiyor biraz. Liste aşağıda; “Önce şunu oku, hala okumaman ayıp!” dediğiniz kitaplar varsa lütfen belirtin.

Okunacak kitaplar listesi

1. Iris Murdoch – The Sea The Sea
2. Paul Auster – The New York Trilogy
3. Italo Calvino – Paris’te Münzevi
4. Italo Calvino – Sen Alo Demeden Önce
5. Kurt Vonnegut – Slaughterhouse-Five
6. John Berendt – Midnight in the Garden of Good and Evil
7. Gustave Flaubert – Madame Bovary
8. Irvin D. Yalom – Nietzsche Ağladığında
9. Mark Z. Danielewski – House of Leaves
10. Mark Haddon – The Curious Incident of the Dog in the Night-time
11. D. H. Lawrence – Sons and Lovers

Daha onca kitap var okunmayı bekleyen ama ben bunlara öncelik vereceğim sanırım.

Aynı anda birçok kitap okumayı pek sevmem. Kendimi ne ara bu duruma soktum bilmiyorum ama üç kitapla uğraşıyorum şu an. İllet edilecek bir huyum varsa o da, başladığım kitabı illa bitirmek zorundaymışım gibi sonuna kadar okumam. Bırak işte sevmediysen, niye zorluyorsun be kadın?!

3384583
1. Ernesto Sabato – Kahramanlar ve Mezarlar: Birkaç ay önce başladım okumaya, depresyona girdim ve son bölümden önce bıraktım. Sonrasında başladığım kitabı 2 gün içerisinde bitirince de Sabato’nun yürümediğini anladım. İlla okumam gerekiyor ya hani, gördükçe birkaç sayfa okuyup yerine bırakıyorum. Bitireceğim seni Sabato!

35206
2. Ryunosuke Akutagawa – Rashomon and Seventeen Other Stories: Haruki Murakami’nin önsözünü yazdığı bu kitabı almam tabi ki kaçınılmazdı. Ancak kısa öykülerle pek aram olduğunu da söyleyemem. Japonlar iyidir nasıl olsa, bir çırpıda biter o öyküler diyordum ama, öykülerin arasına iki roman sıkıştırıyorum ister istemez. Bakalım kaç roman sonra bitecek.

321552
3. Irving Stone – The Agony and The Ecstasy: Sahaftan almıştım bu kitabı. Hardcover, mis gibi kokuyor ve benden önceki sahibesi de Ayfer diye bir hanım; 1969 diye tarih atmış. Nedense, çok kibar bir İstanbul kadını canlanıyor gözümde Ayfer Hanım’ı düşününce. Neyse! Kitap kendini okutuyor; İtalya ve sanatçılarına dair müthiş bilgiler edinip, heykele ve resme sardırıyor insanı. Gel gör ki, 700 sayfalık bir hardcoverı elinizde öyle saatlerce tutamıyorsunuz. Bileğim ağrıyor yarım saat sonra. Hayat ne zor…

Menüye dön