Oğul – Andrej Nikolaidis

Oğul Karadağlı yazar Andrej Nikolaidis’in okuduğum ilk kitabı oldu ve sanırım bir süre sonra başka bir kitabını daha okuyacağım. Hikaye genel olarak bana hayli karanlık gelse de, böylesi bir yazarla tanıştığım için mutlu oldum. Nikolaidis farklı bir edebi tat peşinde olanlar için enfes bir seçim olabilir.

Oğul, hayatı yavaş yavaş paramparça olan isimsiz bir anti-kahramanın bir gecesini anlatıyor. Karadağ’ın Ulcinj şehrinde yaşayan ve uzun zamandır bir şey yazmamış yazar anti-kahramanımız hayatı tüm gerçekliği ve acımasızlığı ile bize anlatma derdindedir. Aslında pek de umurunda olduğu söylenemez ama yine de anlatacaktır işte!

Oğul - Andrej Nikolaidis

Yolu üzerinde birbirinden farklı karakterlerle tanıştırır bizi. Ne yazık ki hiçbiri hakkında tam olarak bilgi edinemeden ayırılırız onlardan. Yine de kimine üzülüp kimine güleriz. Ancak bu karakterlerin bazıları yaptıkları ya da söyledikleriyle uzun süre aklınızda kalacak.

Andrej Nikolaidis her zaman okuduğumuz yazarlardan farklı bir yazar. Yarattığı karakterler ve anlatmak istediklerinin her satırında bir çığlık var. Hikayede, babayla olan ilişkide sanki söylenemeyen her şey bu çığlıklara yüklenmiş. İster istemez rahatsız bir okuma deneyimi sunuyor bu kitap. Yine de elimden bırakamadım. Bu tuhaf adamın anlatmak istediklerini tüm benliğimle dinlemek istediğimi fark ettim. Beni bir güzel peşinden sürükledi anlayacağınız. Ayrıca alıntıladığı ve bahsettiği tüm isimleri not aldım. Hepsini teker teker keşfetmek istiyorum. Size de öneririm. Keyifle!

Aylak Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Oğul – Andrej Nikolaidis

Viyana’daki parlak müzik kariyerini terk edip teselliyi camide arayan piyanist Samir, kızlarının pezevenkliğini yapan sığınmacı Kirli Djuro, koyu Hıristiyan bir vaiz, Kosova’dan gelen bir grup cüzamlı mülteci ve daha nicesi tam da Bulgakov’un romanlarından fırlamışçasına tarihin bir yerinde Miguel Cervantes’in de korsanlar tarafından satıldığı Köle Pazarı’nda buluşur…

“Kendimiz varken zaten cezalandırılmamıza gerek yok” demişti ilk romanı Kıyamet’te Nikolaidis. Kıyamet’te “baba”yla giriştiği hesaplaşmaya, Oğul’da devam ediyor ve Lacan’ı da yanına alarak topluma bakıyor.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön