Of Women and Salt – Gabriela Garcia

Of Women and Salt son dönemde okuduğum göçmenlikle ilgili üçüncü kitap oldu. Ülkeler ve insanlar değişse de hikayelerde fazlasıyla ortak yönler var. Geçmişten ve geride bırakılan ülkeden içimizde taşıdıklarımız kimliğimizi oluşturuyor bir şekilde. Ya da göçmenlik bunu insanların üzerine yakıştırıyor. Gidilen ülkede bırakıp geldiğiniz ülkenin bilinen normları dışında bir kimlik oluşturamıyorsunuz. Bu kitaplar da bağıra bağıra bunu anlatıyor. Ah, bir de elbette ırkçılığı.

Of Women and Salt - Gabriela Garcia

Of Women and Salt Küba’dan Amerika’ya göç etmiş, 5 jenerasyon kadının hikayesini anlatıyor. Yazar zamanda ve anlatıcılarda sürekli sıçramalar yaptığından yer yer insanın kafası karışıyor. Ve ne yazık ki her anlatıcıya has bir ses olmadığından da bir yerden sonra bu sıçramalar monotonlaşıyor. Kitap birçok şey anlatmaya çalışırken ne yazık ki çok az şey anlatabiliyor. Karakterlerin hiçbirini doğru düzgün tanıyamadığımdan empati kuramadım ve sonuç olarak onlara ne olduğunu da pek umursamadım. Keşke bir iki karakter seçip onların hikayesini anlatsaydı. Çok daha güçlü bir kitap çıkabilirdi ortaya. Yine de fena bir kitap değildi. özellikle göçmenlikle ilgileniyorsanız okunabilir. Keyifle!

Pan Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Of Women and Salt – Gabriela Garcia

Five generations of women, linked by blood and circumstance, by the secrets they share. And by a single book passed down through a family, with an affirmation scrawled in its margins. We are force. We are more than we think we are.

1866, Cuba: Maria Isabel is the only woman employed at a cigar factory. Where each day the workers find strength in daily readings of Victor Hugo. But these are dangerous political times, and as Maria begins to see marriage and motherhood as her only options. The sounds of war are approaching.

1959, Cuba: Dolores watches her husband make for the mountains in answer to Fidel Castro’s call to arms. What Dolores knows, though, is that to survive, she must win her own war. And commit an act of violence that threatens to destroy her daughter Carmen’s world.

2016, Miami: Carmen, still wrestling with the trauma of displacement, is shocked. When her daughter Jeanette announces her plans to travel to Cuba to see her grandmother Dolores. In the walls of her crumbling home lies a secret. One that will link Jeanette to her past, and to this fearless line of women.

From nineteenth-century cigar factories to present-day detention centres. From Cuba to the United States to Mexico. Gabriela Garcia’s Of Women and Salt follows Latina women of fierce pride. Bound by the stories passed between them. It is a haunting meditation on the choices of mothers and the tenacity of women. Who choose to tell their truth despite those who wish to silence them.

Menüye dön