Odd Girl Out – Elizabeth Jane Howard

Odd Girl Out İngiliz yazar Elizabeth Jane Howard’ın okuduğum ilk kitabı oldu ve açıkçası yazarı çok sevdim. Yazarın Cazalet Chronicles adlı beş kitaplık serisini bir arkadaşım bana hediye etmişti; şimdi seriyi zevkle okuyacağımı düşünüyorum ve fazlasıyla heyecanlıyım. Kitap kulübümün seçimi olan Odd Girl Out hem konusu hem de birbirinden iyi karakterleri ile beni heyecanlandıran ve çokça düşündüren kitaplardan biri oldu. Sayesinde İngiltere’de yaşanabilecek yerler listeme bir madde daha ekledim. Ayrıca romanlarda yer alan evlerin ne kadar önemli olduğunu; mekanın romana neler katabileceğini çok daha iyi gördüm.

Odd Girl Out - Elizabeth Jane Howard

Odd Girl Out on yıllık bir evliliğin, on yıllık bir düzenin bir çırpıda nasıl değişebileceğini enfes bir şekilde anlatıyor. Anne ve Edmund Londra‘nın biraz dışında, çok mutlu oldukları bir evde kedileri Ariadne ile yaşarlar. Edmund işi dolayısıyla her gün Londra’ya gidip gelirken Anne evi ve bahçesi ile ilgilenir. Saat gibi işleyen, hiç aksamayan bir düzenleri vardır. Hayatlarında bu düzenlerini bozabilecek herhangi bir şey gerçekleşmez ve ikisi de bu sade ve tatlı hayatın devamlılığını sağlamak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak Edmund’un üvey annesinin yirmi iki yaşındaki kızı Arabella hayatlarına girdiğinde her şey değişecektir.

Odd Girl Out sıradan bir aldatma, evliliğin yıkılması hikayesi olmaktan çok uzak bir roman. Elizabeth Jane Howard’ın ince ince işlediği karakterlerinin hepsini anlıyor, yaşananlara onların gözünden bakabiliyorsunuz. Bu da romana müthiş bir derinlik katmakla birlikte okuru da işin içine katıyor. Yer yer Arabella, yer yer Anne’e daha yakın dururken Edmund’a bile sempati duyduğumu gördüm. Kendi evliliğime, önceki ilişkilerime, etrafımdaki ilişkilere odaklandım bir süre. Hepsini teker teker inceledim, romandaki duruma benzer bir şey yaşasam sonunda ne yapardım sorusuyla da fazlaca oyalandım. Ve sonunda Howard’ın ne kadar gerçek bir hikaye anlattığı sonucuna vardım.

Odd Girl Out zevkle okuyacağınız, düşüneceğiniz, heyecanlanacağınız ve belki biraz da endişeleneceğiniz kitaplardan biri olacak. Mutlaka göz atın derim. Keyifle!

Pan MacMillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Odd Girl Out – Elizabeth Jane Howard

Elizabeth Jane Howard presents a classic love triangle, in which a seemingly idyllic marriage is disrupted by the arrival of a beautiful young woman.
 
Anne and Edmund Cornhill are that rare couple: Happily married for nearly a decade, they live in a beautiful home just outside London. Their relationship is built on love and mutual respect and they, along with the family pet—the imperious, pregnant feline Ariadne—have settled into a complacent, pleasurable domestic routine. Then, one sultry summer, Arabella Dawick drops into their lives.
 
The “lost little rich girl” whose mother was once married to Edmund’s father, twenty-two-year-old Arabella utterly enchants the Cornhill household—Ariadne included. And after living in many exotic places, restless, rootless Arabella is surprised to feel so much at home in a strange place. But then temptation leads to illicit passion.
 
Relationships are altered and reexamined, and the marital stakes suddenly shoot sky-high. Like a pebble in a pond that sends out spiraling ripples, Arabella’s arrival threatens not only a marriage, but also the people Anne and Edmund believed themselves to be. As desires are succumbed to and vows broken, and life as they have known it disappears forever, all three are forced to confront their most intimate feelings—including the secrets man and wife have been keeping from each other.
 
From the author of the bestselling Cazalet Chronicles, Elizabeth Jane Howard’s fifth novel is both a dead-on dissection of a marriage believed to be indestructible and a masterful exploration of the tenuous bonds that hold us together—a deeply affecting story of love, loneliness, and intense yearning.

Menüye dön