Octavia Butler ve Son Kitabı Yavru Kuş

Octavia Butler’ı ilk kez okuyorum. Bu zaman kadar adını çokça duymuş olsam da genelde okuduğum türde kitaplar yazmadığından pek ilgimi çekmemişti açıkçası.  Ancak ülkemizde Aylak Yayınları’ndan çıkan bir kitabını görünce alıp bir denemek istedim. İyi ki denemişim. Sevmediğim türde bir kitabı hoş bir otobüs yolculuğunda zevkle okudum. Özellikle hafif bir okuma arıyorsanız ve vampirleri seviyorsanız, Yavru Kuş’u çok sevebilirsiniz.

Octavia Butler Yavru Kuş

Yavru Kuş, Octavia Butler’ın son kitabı olduğundan birçok okur kitabın devamı gelemeyeceği için hayli üzgün durumda. Octavia Butler yaşıyor olsaydı bu kitabın büyük bir seri olacağının ve hatta filminin çekileceğinin ihtimali çok yüksek. Bunun nedeni de karakterlerin hemen hayatınıza girivermesi. Aslında bu tür romanlar okuyan bir insan değlim ancak Butler ne yapıp edip kitabı okumanızı sağlıyor. Vampir hikayelerine meraklıysanız mutlaka okuyun derim. Tüm karakterleri ve öyküyü çok seveceğinize eminim. İnsanı katiyen sıkmıyor kitap. Dili o kadar akıcı ki ne kadar çok sayfa okuduğunuzu bir süre sonra ancak fark ediyorsunuz. Farklı bir vampir hikayesi olduğunu daha en başından hissettiriyor insana. Genelde vampirleri konu edinen alelade yazarların aksine Octavia Butler gerçekten çok iyi bir yazar. Eğer vampir meraklısı değilseniz de Butler ile tanışmak ve sizi yormayacak bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Bu kitaptan sonra da önceki kitaplarına mutlaka göz atacağınıza eminim.Keyifle!

Octavia Butler hakkında

Octavia Butler Hugo, Nebula ve Locus gibi büyük ödüllerin de aralarında bulunda 11 edebiyat ödüllüne sahip bir yazar. Ülkemizde ne yazık ki gerekli ünü yakalayamamış olsa da dünya çapında oldukça büyük bir hayran kitlesi var. Bilim kurgu türünde yazan Butler, bu türü çoğu bilim kurgu yazarının hiç yapmadığı bir şekilde, insanlık ve evrensel sorunları anlatmak için kullanmış. Satır aralarında düşünmenizi sağlıyor ve olaylara daha önce bakmadığınız açılardan bakmanız için size yol gösteriyor.

octavia butler yavru kuş

Kitabının tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Octavia Butler – Yavru Kuş

Hugo, Nebula, Locus ödüllü yazar Octavia Butler’dan insan doğasının vahşeti ve güzelliği üzerine modern bir vampir hikayesi!

Shori, görünürde hafızasını yitirmiş genç bir kızdır, ancak peşini bırakmayan insanlık dışı gereksinim ve yetenekleri kendine dair ürkütücü bir gerçeklikle yüzleşmesine sebep olur: Shori, aslında gündüz dışarıda yaşayabilmek üzere genetiği değiştirilmiş, elli üç yaşında bir vampirdir. Ailesine yapılan korkunç saldırıdan tek başına sağ kurtulan Shori, katilleri bulmak ve kendi kimliğini keşfetmek üzere çıktığı zorlu macerada “ötekiliğin sınırlarında” dolaşırken, gerçekten insan olmanın anlamını sorguluyor.

Menüye dön