Noktacık ile Anton – Erich Kastner

Noktacık ile Anton Erich Kastner’in en çok sevilen çocuk kitaplarından biri. Noktacık ve Anton ile tanışıp, onların başından geçenleri okuduktan sonra nedenini anlamak hiç de güç değil. İnsanı ve daha çok çocukları, daha iyi olmaya çağıran bir kitap bu. Sanırım hepimizin buna ihtiyacı var. Hem daha iyi olmaya hem de bizi daha iyi insanlar haline getirecek kitaplara.

Noktacık ile Anton - Erich Kastner

Noktacık ile Anton arkadaşlık, aile, hayatın zorlukları, çocuk olmak ve her şeye rağmen iyi olmakla ilgili enfes bir kitap. Noktacık zaten başlı başına müthiş bir karakter. Pıfıdık adlı köpeği ile kendi yarattığı dünyasında o kadar hoş bir şekilde yaşıyor ki onun hayal gücünde kaybolup gitmek istiyor insan. Bir de çocuklara özgü o doğrucu tavrı, her şeyi olduğu gibi rahat rahat anlatmasına bayıldım. Böylesi bir karakter, büyürken nerede yanlış yapıyoruz da şu çocuklar kadar doğal olamıyoruz diye düşündürdü beni hep. Bir de Anton var tabii, Noktacık’ın en yakın arkadaşı. Bu ikilinin arasındaki en büyük fark birinin çok varlıklı diğerininse fakir olması. Ancak Noktacık’ın babası kitabın ilerleyen bölümlerinde gelişen olaylarla bu farkı da ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Erich Kastner yarattığı karakterler ve bölümler arasındaki kendi düşüncelerine yer verdiği yorumlarıyla müthiş bir çocuk kitabı çıkarmış ortaya. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Sizce de, zenginler daha çocukken yoksulluğun ne kötü bir şey olduğunu öğrenseler, yoksulluk daha kolay ortadan kaldırılmaz mı?”
“Noktacık’ın çok değişken bir kız olduğu mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Duvarın önünde diz çöküyor ve duvara kibrit satıyor, kostümler giyiyor ve köpeği bir kızartma tavasının içinde peşinden sürüklüyor, yatağa yatırıp onun bir kurt olduğunu ve kendisini yemesi gerektiğini hayal ediyor.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Noktacık ile Anton – Erich Kastner

Erich Kastner, küçük okurlarımızın yakından tanıdığı bir ad. Noktacık ile Anton ise Can Yayınları arasında yeni yayımlanıyor.Çocuk bakıcısıyla birlikte kılık değiştirip, dilenci giysilerine bürünerek sokaklarda kibrit satan Noktacık, elbette ki bu işi annesiyle babasından gizli olarak yapmaktadır. Noktacık bu işi eğlence olsun diye yaptıklarını şansada gerçek böyle midir acaba? Çocuk bakıcısı Bayan Andacht’ın başka bir niyeti yok mudur? Noktacık’ın ve ailesinin başı belaya girmek üzereyken arkadaşı Anton işe el koyar ve heyecanlı olaylar birbirini izler. Soluk soluğa okuyacağınız bir kitap.

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 9, 10, 11+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön