Noel Baba’dan Mektuplar – J. R. R. Tolkien

Noel Baba’dan Mektuplar, Tolkien’ın çocukları için yazdığı yeni yıl mektuplarından oluşan, hem çocuklar hem de yetişkinlerin çok severek okuyacağı bir kitap. 1920’den 1943’e kadar yazdığı mektuplardan derlenen bu güzelim kitapta, Tolkien’ın çizimleri ve orijinal mektuplarının görselleri de yer alıyor. Ben bu kitabı daha önce duymamıştım, en sevdiğim hayır kurumundaki kitapları gözden geçirirken adına rastlayınca açıkçası çok şaşırmış ve çok da sevinmiştim. En sevdiğim yazarlardan biri olan Tolkien’ın hem orijinal çizimlerini görmek hem de renkli mektuplarını okumak tam da yılbaşına denk geldiği için ayrıca mutlu oldum tabii.

Noel Baba’dan Mektuplar, koyu bir Katolik olan Tolkien’ın her yıl başını çocukları için müthiş bir serüvene dönüştürmesini gözler önüne seriyor. Ne kadar müthiş bir baba olduğunu sadece bu mektuplardan anlamak mümkün. Acaba çocukları da bu mektupları onun kadar heyecanla karşılıyor muydu diye düşünmeden edemiyor insan. İlk oğlu büyüdükçe mektuplara cevap vermez olsa da, sonraki küçük çocuklarının mektupları Tolkien’ı mutlu etmiştir umarım. Kuzey Kutbu’nda yardımcılarıyla birlikte yaşayan Noel Baba’nın yaşadıklarını konu edinen mektuplar, Kutup Ayısı’nın sakarlıklarıyla ve Ay Dede’nin ziyaretleriyle de renkleniyor. Tolkien bu mektuplarda da diller yaratmayı ihmal etmiyor elbette. Keyifle!

Noel Baba'dan Mektuplar - J. R. R. Tolkien
Tolkien ve ailesi

Okuyan Us Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Noel Baba’dan Mektuplar – J. R. R. Tolkien

Tolkien’in bu kitabı yazarın Noel Baba imzasıyla çocuklara yazdığı mektupların yanı sıra kendi eliyle yaptığı resimleri de içeriyor. Noel Baba’nın titrek bir elle yazdığı resimler kadar güzel mektuplar da İngilizce orjinal diliyle ve kenar süslemeleriyle verilmiş…

Kuzey Kutubu’ndaki hayata dair ilginç hikayeler vardı bu mektuplarda: Ren geyiğinin nasıl ipini kopardığı ve kaçarken bütün hediyeleri etrafa saçtığı; sakar Kutup Ayısı’nın Noel Baba’nın evinin çatısından nasıl içeri düştüğü; onun yüzünden ayırı dört parçaya bölündüğü ve Ay Dede’nin arka bahçeye yaptığı inişin yumuşak olup olmadığı; evin altındaki mağaralarda yaşayan gulyabanilerin neden olduğu savaşların nasıl sonuçlandığı!

Uzun bir çocuk masalı gibi okunabilecek mektuplarda Noel Baba’nın Kuzey Kutbu’ndaki evi, maceralı yaşantısı, dostları ve düşmanları sürükleyici bir dille anlatıyor.

Hem küçükler hem büyükler için tam bir Tolkien kitabı.

Menüye dön