No Kid – Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden – Corinne Maier

No Kid – Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden son dönemde okuyup da katılmadan edemediğim, kurgu dışı kitaplardan en eğlencelisi oldu diyebilirim. Kendisi de bir anne olan Corinne Maier çocukların insanın hayatını nasıl değiştirdiğini o kadar gerçekçi bir şekilde anlatıyor ki, aklınızda çocuk yapmak varsa bile şüpheye düşüyorsunuz.

No Kid - Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden Corinne Maier

Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden ve baskılar

Yeni evlenmiş bir insan olarak çok net bir şekilde belirtebilirim ki sizi tanıyan tanımayan, akrabanız olan olmayan herkes hemen sizden çocuk bekliyor. Hatta komşularınız da sizin çocuk yapmanızı bekliyor. Ancak çocuk yaptığınız zaman da, sabahın köründe uyanacakları için size bol bol küfür edecekler. Bunu her seferinde atlıyorlar sanırım. Sizden çocuk bekliyorlar çünkü artık evlisiniz ve düzene girmenizin zamanı geldi. Sizden çocuk bekliyorlar çünkü birileri de onlardan çocuk beklemiş. Sizden çocuk bekliyorlar çünkü evlenip de çocuk yapmayan mı var? O ne demek? Kimse bunu anlayamıyor şu günlerde. Bunun artık sadece ülkemizde değil Avrupa’da da böyle olduğunu anladım kitabı okurken. Anne olmak bir kadının olabileceği en iyi şeyken, bir kadının hayatından götürdükleri hiç düşünülmüyor bile. Corinne Maier ise açmış ağzını yummuş gözünü. Kimseyi dinlemeden ve umrunda bile olmadan gayet açık sözlülükle yazmış bu kitabı. Ben okurken çok eğlendim evet ama ciddi ciddi düşünmedim de değil açıkçası. Çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız önce No Kid – Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden’i bir okuyun derim. Size farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Keyifle!

No Kid - Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden Corinne Maier

Esen Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: No Kid – Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden – Corinne Maier

Anne baba adayları, çocuk meraklıları, doğum sempatizanları, emzirme takıntılıları, No Kid’in amacı morallerinizi bozup ezberlenmiş fikirlerinizi tersyüz etmektir! Bu güldürücü ve siyaseten doğru olmayan kitapta yazar, toplumumuzun en dokunulmaz tabularından biri olan çocuğa hücum ediyor. Konformist söylemler ve çocuğa övgüler saydıran düşünce dünyasına isyan eden yazar, tuzağa düşmemeniz için sizlere 40 akılcı neden sunuyor. Kadına sadece anne olması ve iyi çocuk yetiştirmesi dayatılan şu günlerde düzen bekçilerinin, pazarlamacıların, kapitalizmin, psikologların ve daha nicelerinin çocuğu neden bu denli sevdiğini sorguluyor.

İğneleyici ve kamu sağlığı açısından önemli olan bu kitap, toplum içinde “cehennem, çocuklardır” diyemeyen milyonlarca ebeveyni de mutlu edecek. Yavruları yataklarına yattığında anne ve babaların çoğunun içinden düşündüğü şeyi, nihayet biri yazmaya cüret ediyor.

“Günümüzde anne baba olmanın ne demek olduğunu gözler önüne seren bir kitap:
Bitmeyen sıkıntılar, hep daha fazla para kazanma gereksinimi, can sıkıcı bir hayat ve bir kenara bırakılan hayaller. Bu kitap, sadece bir kitap değil aynı zamanda bir manifesto!”
-Le Monde-

“No Kid, sinir krizinin eşiğine gelmiş ebeveynler ve hâkim söylemin suçluluk duygusu uyandırdığı çocuksuz bekârlar için kurtarıcı bir opus. Okuması keyifli, iğneleyici, keskin bir metin.”
-France 3-

“Anneliğin zafer kazandığı günümüzde, Simon de Beauvoir’ın torunları kafa tutuyor.
Sözcüleri de Corinne Maier.”
-Le Nouvel Observateur-

“Eğlenceli olduğu kadar işi uç noktalara kadar da götüren iddia ve suçlamalar, çocuklarının canlarından bezdirdiği anne ve babaları suçluluk duygusundan kurtaracak. Diğerlerine ise güçlü bir doğum kontrol hapı etkisi yapacak.”
-L’express-

Menüye dön