Nineteenth-Century Art – Laurie Schneider Adams

Nineteenth-Century Art Laurie Schneider Adams’ın Art adlı kitabından hemen sonra okuduğum ve adı üstünde on dokuzuncu yüzyıl sanatına odaklanan bir kitap. Art kitabında olduğu gibi bu kitapta da uzmanı olduğu Batı sanatına odaklanıyor yazar.

Nineteenth-Century Art -  Laurie Schneider Adams

Nineteenth-Century Art

Nineteenth-Century Art neoklasisizm, romantizm, realizm, izlenimcilik ve art izlenimcilik akımlarını ve bu akımların ünlü isimlerini mercek altın alıyor. Akımların nasıl ortaya çıktığını ve zamanında kitlelerce nasıl karşılandığını kısaca okumak hayli keyifli olduğu doğrusu. Bu kitap, on dokuncu yüzyıl Batı sanatı hakkında hiçbir şey bilmeyen bir insan için harika bir seçim olabilir. Hem kısa, hem bilgilendirici, hem de farklı sanatçıları (ve arasıra farklı sanat dallarını) anlattığından bir çırpıda bir çok şey öğrenebilirsiniz.

Eğer bu dönemin sanatına aşinaysanız kitap size çok şey katmayabilir ancak yine de bazı şeyleri unutup da konuya hızlıca göz atmak isterseniz, cep kitabı olarak iş görebilir diye düşünüyorum. Keyifle!

nineteenth-century art
Claude Monet, Impression, soleil levant (Impression, Sunrise), 1872

Oneworld Publications’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Nineteenth-Century Art – Laurie Schneider Adams

Munch’s The Scream. Van Gogh’s Starry Night.  Rodin’s The Thinker. Monet’s water lilies. Constable’s landscapes. The nineteenth-century gave us a wealth of artistic riches so memorable in their genius that we can picture many of them at an instant.  However, at the time their avant-garde nature was the cause of much controversy.

Professor Laurie Schneider Adams brings vividly to life the paintings, sculpture, photography and architecture of the period vividly with her infectious enthusiasm for art and detailed explorations of individual works. Offering fascinating biographical details and the relevant social, political and cultural context, Adams provides the reader with an understanding of both how revolutionary the works were at the time and of their enduring appeal. 

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön