Nikolay Vasilyeviç Gogol – Palto

Eski dostları okumak her zaman çok daha keyifli olmuştur. Söz konusu Ruslar olunca sohbet özellikle pek keyifli oluyor. Gogol, Ölü Canlar‘dan sonra Palto ile de en derinlerime işledi. Rus yazarları çok sevmemden kaynaklanmıyor bu övgüler, Gogol gerçekten değişik bir adam! İnsanı nerede nasıl vuracağını çok iyi bildiğinden, etkisi altında kalmamak elde değil.

gogol palto

Palto, her gün şahit olduğumuz ahlaksızlıklara, insanların saçmalıklarına apaçık bir gözle ve şahane bir dille ışık tutuyor. Özellikle son zamanlarda yaşananlar karşısınıda diliniz uçukluyorsa ve hiçbir şey yapamıyorsanız okuyun bu kitabı derim. En azından rahatlamanızı sağlayabilir. İnsanların ne kadar doyumsuz ve fakat oldukça aptal yaratıklar olduğun gördükçe kendimi soyutlamak istesem de, bu insanlar arasında Gogol gibi yazarların da olduğunu hatırlayıp kendime geliyorum. Kitap hem insanların berbat yaratıklar olduğunu müthiş bir şekilde anlatıyor hem de insana umut veriyor. Palto zaten fazlasıyla güzelken, Noemi Villamuza’nın resimleriyle de can buluyor kahramanımız Akakiy. Kolektif Kitap, çok iyi bir iş çıkarmış! Edinin, sevin, sıkıldıkça okuyun derim.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Nikolay Vasilyeviç Gogol – Palto

“Önüne ne pahasına olursa olsun ulaşacağı bir hedef koyan insanlar gibi kendini şimdiden daha hayat dolu hissediyor, karakteri güçleniyordu. Yürüyüşünde ve hareketlerinde kararsız ve ikircikli ne varsa gitmiş, gözlerinde yeni bir ateş parlamaya başlamıştı. Hatta en cüretkar hayallerinde bazen paltosuna sansar kürkü bir yaka diktirmeyi bile kurar olmuştu.”

“Küçük adam”ın çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlik ve acılar bu uzun öykünün başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’in hayatı üzerinden yalın bir gerçekçilikle anlatılıyor. Böylesi bir anlatım, her ne kadar dönemin Çarlık Rusya’sında büyük tepki alsa ve Gogol, Rus insanını aşağılamakla suçlansa da, Rus edebiyatında büyük bir çığır açıyor. Elinizde tuttuğunuz bu muhteşem eseri daha önce yayınlanmış örneklerinden farklı kılansa, otuzdan fazla kitapta imzası olan ödüllü çizer Noemí Villamuza’nın büyüleyici çizimleri.

“Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.”
-Dostoyevski

“Gogol’un Palto’da sergilediği sanat, paralel doğruların kesişmekle kalmayıp, solucan misali kıvrılabileceklerine, karmakarışık hale gelebileceklerine işaret eder.”
-Vladimir Nabokov

Menüye dön