Nightshift – Kiare Ladner

Nightshift Kiare Ladner’in okuduğum ilk kitabı ve çok büyük ihtimalle sonuncusu olacak. Londra’da geçen bir roman okumak isteyip de böylesine başarısız bir kitaba rastladığım için gerçekten moralim bozuldu. Ancak bu durum bana nispeten yeni yazarları hemen alıp okumamam için iyi bir hatırlatma oldu.

Nightshift Maggie adlı genç bir kadının iş yerinde tanıştığı Sabine adlı genç kadını idolleştirmesi ve sonunda onu saplantı haline getirmesini anlatan, tuhaf bir kitap. Sabine gece mesaisine geçince Maggie de erkek arkadaşını dinlemeden gece mesaisine geçiyor. Sabine’in dolu dizgin hayatına daha iyi uyum sağlayabilmek ve bu hayat içinde kendine sağlam bir yer edinmek için elinden geleni yapan Maggie, sonunda erkek arkadaşını da kaybediyor. Ancak zamanla çok net bir şekilde görüyoruz ki Maggie’nin kaybedeceği en büyük şey onu seven erkek arkadaşı değil, çok daha fazlası.

Nightshift - Kiare Ladner

Bu tuhaf kitap, eğer yirmili yaşlarımda Londra‘da yaşayan biri olarak okusam belki hoşuma gidebilecek bir kitap olabilirdi. Ancak şu yaşımda bu kitabın bana verebileceği hiçbir şey bulamadım. Aksine, heyecan olsun ya da kitaba biraz renk katsın diye araya sıkıştırılan onca olay arasında kayboldum.

Bu kitap hayatınızda saplantı haline getirdiğiniz biri varsa belki kendinizi bulabileceğiniz bir roman olabilir. Yoksa edebi açıdan zayıf bir kitap olduğundan önermiyorum.

Pan Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Nightshift – Kiare Ladner

Nightshift is a story of obsession set in London’s liminal world of nightshift workers.

When twenty-three-year-old Meggie meets distant and enigmatic Sabine, she recognizes in her the person she would like to be. Giving up her daytime existence, her reliable boyfriend, and the trappings of a normal life in favour of working the same nightshifts as Sabine could be the perfect escape for Meggie. She finds a liberating sense of freedom in indulging her growing preoccupation with Sabine and plunges herself into another existence, gradually immersing herself in the transient and uncertain world of the nightshift worker.

Dark, sexy, frightening, Nightshift explores ambivalent female friendship, sexual attraction and lives that defy easy categorization. London’s stark urban reality is rendered other-worldly and strange as Meggie’s sleep deprivation, drinking and fixation with Sabine gain a momentum all of their own. Can Meggie really lose herself in her trying to become someone else?

A novel of obsession and desire, Kiare Ladner’s Nightshift is a beautiful and moving debut which asks profound questions about who we are and if we can truly escape ourselves.

Menüye dön