Niçin Uyuruz? – Matthew Walker

Niçin Uyuruz? son dönemde okumaya doyamadığım sağlıkla ilgili kurgu dışı kitaplar arasında en ilginç kitaplar arasına girdi. Nörobilimci ve uyku uzmanı olan Matthew Walker uykuyla ilişkinizi tamamen değiştirecek bir kitap çıkarmış ortaya.

Niçin Uyuruz? - Matthew Walker

Niçin Uyuruz? uykuya neden ihtiyacımız olduğunu çarpıcı örneklerle anlatıyor. Uyumadığımızda ya da yeteri kadar uyumadığımızda beynimiz ve vücudumuzdaki değişiklikleri görünce çok şaşıracaksınız emin olun. Uyku eksikliğinden kaynaklı kaza ve ölümlerin sayısını görünce de dehşet içinde kalacaksınız.

Kendinizi daha iyi hissetmek, kilo vermek, bir şeyler öğrenebilmek ve genel olarak çok daha sağlıklı olmak isterseniz lütfen bu kitabı okuyun. Özellikle çocukları olanların bu kitabı okumasını ve ailelerindeki uyku düzenlerini buna göre ayarlamalarını öneririm. Keyifle!

Niçin Uyuruz? - Matthew Walker

Bu kitap hoşunuza gidecek olursa oruçla ilgili iyi bir kitap olan The Complete Guide to Fasting adlı kitabı da öneririm.

Pegasus Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Niçin Uyuruz? – Matthew Walker

“Matthew Walker gezegenin en etkili isimlerinden biri olabilir.”  EVENING STANDART

“Walker uykuya âşık ve bizim de âşık olmamızı istiyor. Hem de bir an önce.”
– New York Times –

Yakın zamana kadar bilim niçin uyuduğumuzu, uykunun ne işe yaradığını ya da uykusuzluğun neden sağlığa bu kadar zararlı olduğunu açıklayamıyordu. Yeme, içme ve üreme gibi diğer temel ihtiyaçlarla karşılaştırıldığında uykunun amacı belirsiz kalıyordu.

Nörobilimci ve uyku uzmanı Profesör Matthew Walker uykunun hayatımızın en önemli ama en az anlaşılan yönlerinden biri olduğunu söylüyor. Uyumak beynimizin öğrenme, ezberleme ve mantıklı karar verme dâhil pek çok işlevini destekliyor, duygularımızı yeniden düzenliyor, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, metabolizmamızın ince ayarını yapıyor ve iştahımızı dengeliyor. Rüya görmek ise beyne geçmişte ve yakın zamanda edindiğimiz bilgileri harmanlayabileceği görsel bir gerçeklik alanı sunarak yaratıcılığı artırıyor.

Walker bu merak uyandıran kitabında uykuyu devrimsel bir bakış açısıyla ele alarak uykunun fiziksel ve zihinsel sağlığımızı nasıl etkilediğini inceliyor. Çığır açan bilimsel araştırmalar ile kendi klinik tecrübelerini bir araya getirerek öğrenme becerimizi artırmak, ruh halimizi iyileştirmek, enerji seviyemizi yükseltmek, hormonlarımızı düzenlemek, kanseri, Alzheimer hastalığını ve diyabeti önlemek, yaşlanmanın etkilerini geciktirmek, yaşam süremizi uzatmak, çocuklarımızın daha iyi öğrenmelerini sağlamak ve yaptığımız işlerde üretkenliğimizi artırmak için uykudan nasıl faydalanabileceğimizi açıklıyor. Aynı zamanda her gece daha iyi uyumamızı sağlayacak tavsiyelerde bulunuyor.

Niçin Uyuruz? sizi baştan sona büyüleyecek kadar zekice kaleme alınmış, anlaşılır ve aydınlatıcı bir uyku rehberi.

Menüye dön