Newberry Medal, Ödüllü Çocuk Kitapları

Çocuk kitaplarına çok uzun zaman önce merak salmış olsam da adam gibi zaman bulup okuyamıyordum. Ancak Newberry ödülü kazanmış kitapları online okuyabildiğimi keşfettiğimden beri 3 kitap okudum. Üçü de birbirinden şirindi.

newberry medal

İlk okuduğum kitap Emily Neville‘in It’s Like This, Cat adlı kitabıydı. Keşke çocukken okuyabilseydim demiştim bittiğinde. Hikaye New York’ta geçiyor ve karakterler de çok tatlılar. Gerçek olaylardan yola çıkarak çocuk kitabı mı yazılırmış hazır büyücüler yüzünden kitap okumaya alışmış ufaklıklar diyorsanız mutlaka alın bu kitabı çocuğunuza.Emily Neville

İkinci Newberry kazanmış keşfim de Catherine Coblentz‘in The Blue Cat of Castle Townoldu. Çocukların özellikle bu kitaptan çok şey öğrenebileceğini düşünüyorum. Hem çok eğlenceli hem de hayatın aslında her zaman güllük gülistanlık olmadığını gösterebilmesi açısından da süper bir kitap.

the blue cat of castle town

 Üçüncü Newberry kitabım ise Ruth Stiles Gannett’in My Father’s Dragon. Bu kitap da bir yandan vahşi hayvanları öğretirken diğer yandan da iyilik eden iyilik bulur mesajını veriyor. Özellikle illüstrasyonları çok güzel.

g

Newberry kazanmış kitapların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Menüye dön