Never Mind, Patrick Melrose 1 – Edward St. Aubyn

Never Mind, daha önce birçok kişiden duyduğum ancak bir aile dramasını anlattığı için okumaya çekindiğim bir kitaptı. Kitap kulübüm bunu okumaya karar verdiğinde, yapacak bir şey yok diyerek kolları sıvadım ve kitabı okumaya başladım. Kitapta biraz ilerledikçe gördüm ki aslında okunamayacak kadar ağır değilmiş ve yazar inanılmaz karakterler yaratmış. Ta ki kitap kulübümden bir arkadaşı görüp de onunla kitap hakkında konuşana kadar. ‘Tecavüz sahnesini okudun mu?’ diye sorduğunda donup kaldığımı hatırlıyorum. İşte bunu beklemiyordum.

Tecavüz sahnesine kadar gelmeden yazar hakkında biraz araştırma yapayım dedim ve fark ettim ki Never Mind’in ilk kitabı olduğu Patrick Melrose serisi yazar Edward St. Aubyn’in hayatını anlatıyor. Tahmin edeceğiniz üzere Aubyn çocukken babası tarafından defalarca tecavüz edilmiş. Bu kısa araştırmanın ardından kitabı okumaya devam ettim ve yazarın böylesi korkunç bir şeyi nasıl anlattığını görünce hem yazara hem yazdıklarına hem de edebiyata tekrar hayran kaldım. Yazar oldukça acımasız ve ihmalkar olan aristokrat ebeveynlerinden dolayı yaşadığı korkunç çocukluğunu bu ilk kitapta anlatırken serisinin diğer kitaplarında da uyuşturucu bağımlılığı ve o hiç gitmeyen intihar isteği üzerinde durmuş. İşin ilginç yanı, yazarın hayatını anlatırken bir yandan da komik olabilmesi. Birbirlerine eziyet ederek yaşamayı erdem sayan karakterler arasında paylaşılanlar ve yaşananlar yazarın elinden öyle bir çıkmış ki, geçmişindeki kötü ruhları zarif bir şekilde teker teker öldürdüğünü görebiliyorsunuz. Çağdaş İngiliz yazarlar arasında en iyilerinden biri olarak anılan St. Aubyn kanımca kaçırılmaması gereken bir yazar. Ne yazık ki Patrick Melrose serisi hala dilimize çevrilmemiş ancak bu sene içinde mini dizi şeklinde televizyona uyarlandığından, yakın zamanda çevrilir diye düşünüyorum. Kaçırmayın derim. Keyifle!

Never Mind, Patrick Melrose 1 - Edward St. Aubyn

Pan Macmillan Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Never Mind – Edward St. Aubyn

Never Mind is the first of Edward St Aubyn’s Patrick Melrose novels.
Now a major Sky Atlantic TV series starring Benedict Cumberbatch.

At his mother’s family house in the south of France, Patrick Melrose has the run of a magical garden. Bravely imaginative and self-sufficient, five-year-old Patrick encounters the volatile lives of adults with care. His father, David, rules with considered cruelty, and Eleanor, his mother, has retreated into drink. They are expecting guests for dinner. But this afternoon is unlike the chain of summer days before, and the shocking events that precede the guests’ arrival tear Patrick’s world in two.

Never Mind was originally published, along with Bad News and Some Hope, as part of a three book omnibus , also called Some Hope.

Serinin diğer kitapları:

Patrick Melrose 2, Bad News
Patrick Melrose 3, Some Hope
Patrick Melrose 4, Mother’s Milk
Patrick Melrose 5, At Last

Menüye dön