Never Let Me Go – Kazuo Ishiguro

never let me go kazuo ishiguro

Never Let Me Go Kazuo Ishiguro’nun  okuduğum ilk romanı. Bu kitabını o kadar çok insandan o kadar çok duydum ki okumadan olmayacak ve nasıl olsa minicik bir kitap diye almıştım zamanında. Aldıktan hemen sonra, üç dört gün içinde de bitmişti. Kitap boyunca müthiş bir hayal kırıklığı yaşadığımı hatırlıyorum. Daha önce hiç rastlamadığım bir konunun beynimi zevkten eriteceğini beklerken, “The Island” filmini tekrar izler gibi oldum. Ah evet, konumuz klon!

Sanki, Kazuo Ishiguro klon, klonlama, klonun geleceği ve benzeri hakkında bir makaleye rastlamış ve “Bunun hakkında bir roman yazmalıyım!” demiş gibi. Olmamış ama. Yine de, karakter gelişimi açısından hakkını vermeliyim. Klonları seviyorsunuz, onlara acıyorsunuz, kurtarmak istiyorsunuz vs. vs. “The Island” filmi ile bu kadar benzeşmese belki sevebilirdim. Hem “The Island” kitaba göre çok daha mantıklı ve ayakları yere basar bir şekilde ilerliyor. Her neyse! Okuyacak olanlarınız varsa spoiler vermek istemiyorum. Klon mlon olaylarıyla ilginiz varsa da ilginizi çekebilir.

Never Let Me Go filmi geliyor

Bu kadar kötüledin şimdi okuyasım kaçtı diyorsanız da filmi geliyor. Ağzını yüzünü yamuk bulduğum, konuşunca da dişlerinden ve kocaman ağzından korktuğum Keira Knightly başrollerde, daha kötüsü olamazdı galiba! Ancak, diğer başrol ve yan rollerde; Charlotte Rampling, Carey Mulligan ve Andrew Garfield gibi çok sevdiğim oyuncular olduğundan izleyebilirim diye düşünüyorum. Tabi, Keira mimiklerini abartıp da tüm filmin içine etmezse… Yine de, fragmanı iyi görünüyor. Fragmanlar çoğu zaman koca filmden çok daha iyi olduğundan, beklentimi çok yüksek tutmayacağım. Kitap daha güzeldi dedirtmese bari (en azından).

never let me go film

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Kazuo Ishiguro – Beni Asla Bırakma

Yatılı okul Hailsham’ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez., Hailsham’dan önceki yaşamlarını hatırlamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine sürekli özel olduklarını hatırlatır ve bedenlerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.
Kazuo Ishiguro, yayımlandığı yıl Time tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Beni Asla Bırakma’da, yıkıma götüreceğini bile bile kendi kaderini kabullenenlere odaklanmış görünüyor

Menüye dön