Nar Evi – Oscar Wilde

Nar Evi Oscar Wilde’ın uzun zaman sonra okuduğum tek kitabı oldu. Kitapta yer alan birbirinden değişik dört öyküyü okurken neden daha fazla Wilde okumuyorum diye düşünmeden edemedim. Belki uyku öncesi okunmayacak kadar uzun olabilir bu masallar fakat anlattıklarıyla çocukların hayallerini çok farklı boyutlara taşıyacağı kesin.

Nar Evi - Oscar Wilde

Nar Evi Oscar Wilde’ın o eşsiz betimlemeleriyle akıllardan çıkmayacak öykülerden oluşuyor. Karakterler ya da konulardan çok bahçeleri, krallıkları, elbiseleri ve süslü ve şatafatlı olan şeyleri hatırlayacaksınız çünkü Wilde güzelliğe düşkün karakterler yaratıp onların ağzından enfes şeyler anlatmayı çok iyi beceriyor! Önerim, kitabı minik bireylerle birlikte okuyacaksanız eğer elinizin altında internete bağlanabilecek bir cihaz olması olur. Oniks nedir yakut nasıl bir şeydir derken hemen açıp bakmak eğlenceli olabilir. Ancak hazır eğlence demişken hemen belirteyim, öyküler ne yazık ki öyle mutlu mesut değiller. Ben özellikle İnfanta’nın Yaş Günü adlı öyküyü büyük bir hüzünle okudum. Siz de mutsuz sonlara hazırlıklı olun derim. Hem çocuklara hem gençlere neyin önemli olup ne olmadığını güçlü bir şekilde anlatıyor yazar. Çocukların edebiyatın gücünü kavrayabilecekleri, hüzünlenseler de kitap okumanın ne kadar güzel olduğunu anlayabilecekleri kitaplardan. Keyifle!

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ah keşke sen de yanımda olsaydın! Orada, dar sokaklarda cıvıl cıvıl kağıt fenerler iri kelebekler gibi çırpınıp dururlar. Rüzgar çatıların üstünden esip geldiğinde bu fenerler renk renk sabun köpükleri gibi inip kalkar.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Nar Evi – Oscar Wilde

Krallardan cücelere… Yıldızlardan çocuklara…
Mutlu Prens adı altındaki masalların bu ikinci cildinde, Oscar Wilde’ın, insan yaşamına ve dünya düzenine yönelik duygu ve düşüncelerini, büyülü masal dünyasındaki karakterleri aracılığıyla keşfe çıkıyoruz. Küçük Kral’ın, genç prenses İnfanta’nın ve onun soytarısı Cüce’nin, Yıldız Çocuk’un öyküsünü okurken, iyilik ve güzelliğin nerelerde gizlendiğini de fark etmiş olacaksınız.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10, 11, 12, 13, 14

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön