Mutfak Sırları – Anthony Bourdain

Mutfak Sırları ünlü şef Anthony Bourdain’in gerçekten çok hoş bir şekilde yazdığı, hayli sürükleyici ve komik bir kitap. Bourdain’i ilk kez televizyonda gördüğümde ondan pek hoşlanmasam da programı ilginç bulduğumdan izlemeye devam etmiştim ve çok da beğenmiştim. Bu kitabı okuduktan sonra programlarını tekrar izlesem muhtemelen daha çok seveceğim.

Mutfak Sırları bu gerçekten renkli bir karaktere sahip şefin restoran dünyasında geçen hayatını anlatıyor. Daha kitabın en başında her şeyi dürüstlükle anlatacağını söyleyen şef, bir restoran mutfağında yaşanan tüm o kaostan bahsederken resmen zevk alıyor, bunu kitaptan bile anlamak mümkün. İşine aşık insanların yaptıkları şeyler hakkında heyecanla konuşmaları kadar beni heyecanlandıran nadir şeyler vardır. Bourdain’in kitabını okurken de aynı heyecanı duydum hep. Restoranların o ilginç dünyasıyla ilgili bir şeyler öğrenmek, gülmek ve iyi bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı kaçırmayın derim. Keyifle!

Mutfak Sırları - Anthony Bourdain

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mutfak Sırları – Anthony Bourdain

“Aşçıları üç alt kategoriye ayırabilirim: Sanatçılar, sürgünler, kiralık askerler.”

New York’un ünlü şeflerinden Anthony Bourdain’in “Mutfak Sırları – Aşçılık Dünyasından Mahrem Maceralar” kitabının 4. baskısı kitapçılarda ve internet satış noktalarında!

Anthony Bourdain, televizyon yıldızı olmadan önce, seks, uyuşturucu, küçük kaçamaklar, aşçılara özel küfürlü jargon ve Fransız mutfağıyla geçen 25 yılını anlatmaya karar verince ortaya “Mutfak Sırları” çıktı.

Bourdain, bir yıldız şef olmanın öyle kolay olunamayacağını, aşçılık dünyasına dair şaşırtıcı sırlar, insan portreleri, dünyanın dört bir yanındaki ünlü ya da ünsüz lokantalar ve o lokantaların mutfaklarında geçirdiği haz ve çılgınlık dolu günlerini, yaşadığı maddi ve manevi acılardan da bahsederek çarpıcı bir biçimde gösteriyor.

“Size restoran dünyasının gizli, karanlık köşelerinden… ‘Rom, oğlancılık ve kırbaç’ karışımında sarsılmaz bir düzeni ve sinir bozucu bir kaosu barındıran, yüzyıllardır süregelen askeri hiyerarşiye sahip bir alt kültürden söz etmek istiyorum.

(…) Okuyucuların profesyonel düzeyde gerçekten güzel yemekler yapmanın hazlarını biraz olsun kavramalarını istiyorum.”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön