Muriel Spark – Bayan Jean Brodie’nin Baharı

Muriel Spark… Kitapları kaç kez elime geçti hatırlamıyorum, bu zamana kadar neden bilmem okumamıştım hiç. Siren Yayınları Bayan Jean Brodie’nin Baharı adlı kitabını çevirince artık zamanı geldi dedim. İyi ki zamanı gelmiş, harika bir yazarı sürüncemede bırakmış olacaktım. Muriel Spark insanı etkileyen ve şaşırtan bir yazar.

Muriel Spark Bayan Jean Brodie'nin Baharı

Muriel Spark ve açılan gözler

Kitabı okurken okul yıllarınıza geri dönecek, bazı öğretmenlerinizi tekrar gözlemleyecek ve birtakım öğrencilerin neden farklı olduklarını tekrar düşüneceksiniz. Düşüncelerinizden sıyrılıp kitaba döndüğünüzde, Bayan Brodie gibi bir öğretmen isteyip istemeyeceğinizi sorgulayacaksınız. Kadınlara bakışınız da değişecek, eğitimize bakışınız da. Hala okul yıllarınızdaysanız mutlaka okumanızı öneririm. Etrafınızda olup bitenlere bambaşka bir açıdan bakacaksınız. Arkadaşlarınız bir şey söylediğinde önceden düşünmediğiniz şeyler gelecek aklınıza. Öğretmenlerinize ise öğretmenden ziyade bir insan gibi bakacaksınız. Özellikle kadın öğretmenleriniz daha bir ilginizi çekecek. Moralleri bozuk olduğu zaman ya da mutlu oldukları zaman hayatlarında neler olup bittiğini merak edeceksiniz. Muriel Spark’ın başyapıtı olarak anılan bu kitabın oyunu, dizisi ve filmi de var. Neden bu kadar popüler olduğu ve dizi ve filme de uyarlandığını tahmin edebiliyorsunuzdur.  Keyifle okuyun.

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Muriel Spark – Bayan Jean Brodie’nin Baharı

İngiliz edebiyatının devi Muriel Spark’tan, çağdaş bir klasik: Bayan Jean Brodie’nin BaharıBayan Jean Brodie’nin Baharı, değişen dünyanın değişmezlerine göz atmak için müthiş bir fırsat, hayat da denilen trajik döngünün çıplak bir resmi.

Muriel Spark, anlatıda çığır açan tekniğiyle zamanı ters yüz ederek yapılandırdığı bu romanda, bir kız okulunun sıra dışı öğrencilerinin ve marjinal bir liderin yaşantısını konu ediyor. Ayrıksı olanın ezilmeye mahkum olduğu düzende ve birden fazla düzlemde, sürüden ayrılanları gözler önüne seriyor; uygun adım yürüyenlerin dehşetini okura yansıtıyor.

Bayan Jean Brodie’nin Baharı, bireyin toplum içindeki varoluşunun açmazlarını, kadın kimliğinin dönüşümünü ve faşizmin ayak seslerini bir ihanet öyküsüne fon olarak seçerek büyüme sancılarını ve yaşama uğraşını müthiş bir ironi ile trajikomik bir öyküye dönüştürüyor.

Muriel Spark’ın çağdaş klasikler arasında yer etmiş bu romanını, Püren Özgören’in çevirisiyle sunuyoruz.

Comments are closed.

Menüye dön