Mumya Sandukası – Elizabeth Peters

Mumya Sandukası aralıksız okuduğum Elizabeth Peters’ın Amelia Peabody serisinin üçüncü kitabı ve tam da ikinci kitap bittiğinde umduğum gibi bu kitapta “Ramses” Walter çokça yer alıyor. Amelia ve Radcliffe’in her şeyine hayran kalacağınız bu büyümüş de küçülmüş oğulları, en az ailesi kadar gizemleri çözmekte usta. Elbette böyle bir anne babadan böyle bir çocuk beklenirdi. Seride en sevdiğim karakterlere bir yenisi eklendi anlayacağınız!

Mumya Sandukası’nda Amelia ve Radcliffe ne yazık ki pek de hoşlarına gitmeyen bir yerde kazı yapmak için yine Mısır’dalar ve bu kez yanlarında sadık yardımcıları John ve oğulları Ramses de var. Ah elbette kedileri Bastet’i de unutmayalım. Bu gerçekten çok farklı ailenin başından yine enteresan olaylar geçiyor. Çalınan bir mumya sandukası birbirini kovalayan türlü türlü gizemlere yol açıyor ve bu olayları çözmek yine bizimkilere kalıyor. “Ramses” Walter’ın bu kitapta bolca yer alması ve gizemi çözmede büyük katkısı olması gerçekten okumaya değer. Bu çocuk Arapça’nın yanı sıra çeşitli çeşitli eski dilleri de konuşuyor ve kedisiyle birlikte bir de aslan besliyor. Yani gizem ya da polisiye kitaplardan hoşlanmıyorsanız da sırf bu aileyi yakından tanımak için okuyun bu seriyi derim. Ayrıca Mısır’la ilgili birçok şey öğreneceksiniz bunu da unutmayın. Keyifle!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mumya Sandukası – Elizabeth Peters

Emerson’un antika tutkusunu bastırabilecek tek bir şey vardır. O anda bu şeyi yapmak uygun gelmedi. Onu o karmaşanın ortasında mırıldanıp etrafı karıştırır halde bırakarak dükkânın ön tarafına açılan kapıya yavaşça, dehşetle yaklaştım. Ne bulacağımı bilmiyordum ve en kötüsüne hazırım sanıyordum. Yine de perdeyi açınca gördüğüm manzara elimi ayağımı ve dilimi dondurdu.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön