Müminler İçin Ateizm – Paul Desalmand

Müminler İçin Ateizm bu sene okuduğum en iyi  kitaplardan biriydi desem abartıyor olmam sanırım. Roman okumaya ne kadar düşkün olursam olayım kurgu dışı kitaplardan öğrendiğim onca şeyi düşündükçe mutlu oluyorum. Bu kitap da içinde yer alan onca enfes bilgiyle tekrar tekrar okuyabileceğim bir kitaba dönüştü.

Müminler İçin Ateizm adı üstünde bir kitap. Ateizm ile ilgili bildikleriniz kulaktan dolma bilgilerden ibaretse, ateizmin gerçekten ne olduğuna dair bir fikriniz yoksa ve biraz da meraklı bir insansanız bu kitabın çok hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Ateizmin duyduklarınızdan ve önyargılarınızdan ne kadar uzak olduğunu okudukça hayret edeceksiniz. İster inançlı olun ister olmayın, ateizmin ne olduğunu ve tarihini öğrenmek için bu kitabı okuyun. Öğrenmek ve daha çok öğrenmekten kimseye zarar gelmeyeceğini aklınızın bir köşesinde tutun. Ne de olsa bilmediğiniz şeyler hakkında atıp tutmak istemezsiniz değil mi? Bundan sonra da Alain de Botton’un Ateistler İçin Din adlı kitabı çok hoş gidebilir sanırım. Ben de en kısa zamanda okumayı planlıyorum. Keyifle!

“Ruh, papazlara, mollalara ve ispiritizmacılara bırakılmayacak denli önemlidir.”

Versus & Aylak Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Müminler İçin Ateizm – Paul Desalmand

Binlerce yıl boyunca, ateist olarak görülmek hapse atılmak, işkenceye uğramak ve yakılmak suretiyle can vermek için yeterliydi. Bu salt atelerin kaderi değildi elbette. Dinler sözkonusu olduğunda, dogma denilen resmi düşüncenin uzağına düşmüş herkesi aynı son bekliyordu. Ancak yine de en büyük suç ateizmdi. İlâhi olan tarafından idare edildiği varsayılan bir dünyada, ilâhi olanın inkâr edilmesi tasavvur dahi edilemez bir şeydi.

Bu yüzden de “ateizm” her türlü boyaya boyandı. Hakaret olarak kullanılabilmesi uğruna gerçek anlamı unutturulmaya çalışıldı. Her tür muhalifi, Tanrı’nın varlığını kabul etse bile, bunu otorite taraftarlarınca dayatılandan farklı biçimde yapan herkesi değersizleştirmek ve kamu nezdinde ifşa etmek üzere tanımlamakta kullanıldı.Müminler İçin Ateizm, basit bir dille ve küçük anlatılar eşliğinde ateizmin anlamını ve tarihini anlatıyor.

“Hayatın tehlikeleriyle yatıştırıcı mitler olmaksızın yüzleşemeyen ve sadece kendisini rahat ettirdiği için bu mitlere inanan birinde biraz zayıf ve nahoş bir yan mevcuttur. Kendisine bunu itiraf edecek cesareti yoktur, bu nedenle de düşüncesini mantıksal bir çıkarımda bulunana dek sürdüremez. Dahası, fikirleri akıl üzerine temellenmemiş olsa da, az veya çok bilinçli olduğu için olsa gerek, eleştirildiğinde öfkeye kapılır. Ve gayet doğal biçimde, tereddüt etmeksizin, zulme, sansüre ve baskıcı bir eğitime yaslanan bir politikayı tercih eder.”
-Bertrand Russell-

Menüye dön