Ms Ice Sandwich – Mieko Kawakami

Ms Ice Sandwich Japon edebiyatını neden çok sevdiğimi hatırlatan kitaplardan biri oldu. Çağımızda yaşamak, göğüs germek ve aslında katlanmak zorunda kaldığımız onca berbat şeyin ortasında Japon bir yazarın beni insanlığa inandırabileceğini bilmek müthiş bir şey! Baktığınızda doğru düzgün hiçbir şey anlatmayan bu kitap, sadece karakterlerinin tatlılığıyla beni mutlu etmeyi başardı.

Ms Ice Sandwich - Mieko Kawakami

Ms Ice Sandwich genç bir çocuğun markette sandviç tezgahında duran kadının güzelliğine hayran kalmasını anlatıyor. Bu kadının çok büyük ve büyüleyici gözleri anlatıcımız olan bu genç çocuğu öylesine mutlu ediyor ki çok sevmese de her gün sandviç almaya gidiyor.

Sonra hikaye bu ilginç kadından çıkıp anlatıcımızın okul hayatına ve arkadaşlarına dönüyor. Sınıfındaki öğrencileri ve yakında çok yakın arkadaşı olacak Tutti’yi tanıyoruz. Hayli yaşlı babaannesi ile ilişkisine göz atarken sürekli meşgul olan annesini de dinliyoruz bir yandan.

Genç bir çocuğun gözünden anlatıldığı için mi yoksa kitabın çok ciddi mesajları olmadığı için mi bilmiyorum ama kitabı keyifle okuyup, şıp diye bitirdim. Zaten yüz sayfadan az olduğu için çoğu okur da bir oturuşta bitiriyordur. Dilimizde çevirisi yok ancak İngilizceniz mükemmel değilse de rahatlıkla okuyabilirsiniz diye düşünüyorum. Keyifle!

Pushkin Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ms Ice Sandwich – Mieko Kawakami

A young boy returns obsessively to a supermarket sandwich counter, entranced by the beauty of the woman who works there. Her aloof demeanour and electric blue eyelids make him feel the most intense joy he’s ever known. He calls her Ms Ice Sandwich, and he wants nothing more than to spend his days watching her coolly slip sandwiches into bags.

But life keeps getting in the way – there’s his beloved grandmother’s illness, and a faltering friendship with his classmate Tutti, who she invites him into her private world. Wry, intimate and wonderfully skewed, Ms Ice Sandwich is a poignant depiction of the naivety and wisdom of youth, just as it is passing.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön