Motosiklet – Steven E. Alford

Motosiklet çoğu gencin (özellikle genç erkeklerin) belli bir dönem mutlaka arzu nesnesi olan bir “kimlik” aracı… Araba ya da bisiklet gibi insanı bir yerden alıp başka bir yere götürecek olması motosikletin ikinci özelliği. İlk özelliği de insana başka hiçbir şeyle kazanamayacağı bir kimlik ve imaj veriyor olması. Bu imaj elbette büyük ölçüde sinema ile oluşturulmuş olsa da, dünyanın farklı yerlerindeki türlü türlü motosiklet çetelerinin medyadaki kötü ve asi yansıması da bu imajı besledikçe besledi. Peki ne oldu da bir yerden başka bir yere daha hızlı gitmemizi sağlayan motosiklet çok farklı bir araç haline geldi?

Motosiklet Steven E. Alfrod, Suzanne Ferriss

Motosiklet sadece motosiklet değildir

Motosiklet Steven E. Alford ve Suzanne Ferriss’in yazdığı, okuması gerçekten çok keyifli bir kitap. Şahsen motosiklet ile çok ilgili bir insan olmasam da kitabı okumaya başladıktan sonra aslında motosikletle ilgili merak ettiğimden fazlasını bildiğimi öğrendim. Zaman içinde bu araçla ilgili yapılan reklam çalışmaları ve sinema ve televizyondaki imajı belleğimde silinmez bir yer etmiş. Elbette büyürken (ve aslında ara ara da olsa hala) duyduğum motosiklet çeteleri hikayelerinin de büyük bir etkisi var diyebilirim. Sanırım bu kitabı okuyan her insan da aslında motosikletle ilgili gereğinden fazla şey bildiğinin farkına varacaktır. İşin en ilginç ve keyifli kısmı ise daha fazlasını bilmek istediğinizi fark ettiğinizde ortaya çıkıyor.

Motosiklet  Tasarım, Kimlik, İmajlar ve Estetik başlıklı dört bölümden oluşan bir kitap. Her bölüm çok hoş ve bilgilendirici bir şekilde anlatılmış. Müzedeki motosikletlerden, resimlerde yer alan motosikletlere kadar birçok şey öğrenecek ve inanın çok seveceksiniz. Motosiklet kullanan, kullanmak isteyen, heveslenen herkese özellikle öneririm. Benim gibi fazla ilgili olmayan ancak farklı bir şey okumak isteyenler için de çok zevkli bir kitap olabilir. Keyifle okuyun.

Motosiklet Steven E. Alfrod, Suzanne Ferriss

Optimist Kitap’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Motosiklet – Steven E. Alford, Suzanne Ferriss

Motosiklet tehlikeli, heyecan verici, gürültülü, çevreci, seksi, tehditkâr ve kârlıdır. Paranızı yiyen bir deliktir. Kadınlar için iyidir. Canına susamışlar için karşı konulamazdır. Baştan çıkarıcıdır. İticidir. Güvenilir bir ulaşım aracıdır. Dibinden yağ akan bir krom yığınıdır. Can dostunuzdur. Komşularınızı sinirlendiren bir şeydir. Bir vatandaş olarak özgürlüğünüzün ifadesidir. Bir sigorta rizikosu olarak haklarınızı aşmanın yoludur. Mükemmel taşıttır. Japonların Batı ekonomilerine yönelik bir tehdididir. Teknolojiyle estetiğin ideal birlikteliğidir. İnsanın sürüş becerilerinin sınırlarını zorlayan bir sınavdır. Delikanlılar için bir oyuncak, bir savaş makinesi, hafta sonları haydut rolüne bürünmek isteyen dişçiler için bir makine, satın alıp keyfinize göre modifiye edebileceğiniz bir eşya, zenginler için satın alınabilir bir “bireysellik”, “akıllı ulaşım sistemleri”nin geliştirilmesi önünde engel oluşturan köhne bir vasıta, yüksek yakıt maliyetlerini alt etmenin bir yolu, hanımların kabul edilmediği bir ortamda erkeklerle vakit geçirme vesilesidir.
Motosiklet, kültürel bir öneme sahip, tarih, teknoloji, mühendislik, tüketimcilik, psikoloji, estetik, cinsiyet ve cinsellik konularıyla iç içe geçmiş bir araçtır. Sosyal ve kültürel ilişkilerin ortak kümesi, sürücü için bir kimlik enstrümanı, bir popüler kültür ikonu ve başlı başına bir estetik obje olan motosikletler hakkında bilmek isteyeceğiniz her şey Steven Alford ve Suzanne Ferriss tarafından hünerle kaleme alındı.

Menüye dön