Mother’s Milk, Patrick Melrose 4 – Edward St. Aubyn

Mother’s Milk Patrick Melrose serisinin dördüncü ve en ünlü kitabı çünkü bu kitap, ilk üç kitaptan uzun bir süre sonra piyasaya çıkıyor ve Man Booker Ödülü’ne aday oluyor. Ödülü kazanamamış olsa da (ki yazar ödülü kazanamadığı için çok içten bir şekilde seviniyor) bu serinin daha çok okunmasına sebep olmuş. ancak tüm bunlara rağmen ben bu kitabı çok sevemedim.

Mother’s Milk, ilk üç kitaptan öylesine farklı ki bir an aynı seriyi okuyup okumadığımı sorgularken buldum kendimi. Patrick artık iki çocuk babasıdır ve annesi Eleanor ölüm döşeğindedir. Ancak ölmeden önceki son hamlesi de Patrick’in çocukluğunu geçirdiği ve kendi çocuklarının da güzel bir çocukluk geçirmelerini dilediği Fransa’daki evi, Seamus adlı uyduruk bir şaman bozuntusuna miras bırakmasıdır. Patrick’in yaşadığı onca şeyden sonra annesinin bu son yaptığı okur olarak benim bile sinirlerimi hoplattı açıkçası. Ancak kitap özünde çocuklar ve anneleri ile ilişkilerini irdeliyor. Nasıl bir anneye sahip olduğunuz, nasıl bir anne olacağınızı etkiliyor mu dersiniz? Çocuklar söz konusu olduğunda annelerin teker teker nasıl değişim gösterdiğini ve farklı anneler olduklarını göreceksiniz bu kitapta. Ben hem yazarın stilini değiştirmesinden hem de ele aldığı konudan dolayı bu kitaba hiç ısınamadım ama eminim anne ya da baba olanlar çok farklı gözlerle ve severek okuyacaktır.

Mother's Milk, Patrick Melrose 4 – Edward St. Aubyn

Pan Macmillan Publishing’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mother’s Milk – Edward St. Aubyn

Shortlisted for the Man Booker Prize, Mother’s Milk is the fourth of Edward St Aubyn’s Patrick Melrose novels.
Now a major Sky Atlantic TV series starring Benedict Cumberbatch.

The once illustrious, once wealthy Melroses are in peril. Caught up in the wreckage of broken promises, child-rearing, adultery and assisted suicide, Patrick finds his wife Mary consumed by motherhood, his mother in thrall to a New Age foundation, and his young son Robert understanding far more than he should. But even as the family struggles against the pull of its ever-present past, a new generation brings a new tenderness, and the possibility of change.

Serinin diğer kitapları:

Patrick Melrose 1, Never Mind
Patrick Melrose 2, Bad News
Patrick Melrose 3, Some Hope
Patrick Melrose 5, At Last

Menüye dön