Mothering Sunday – Graham Swift

Mothering Sunday, dilimize birkaç kitabı çevrilmiş Booker ödülü sahibi Graham Swift’in kısacık bir kitabı. Yazarı ilk kez okuyorum ancak bu kitap biter bitmez bir iki kitabını daha ekledim okunacaklarıma. Swift enfes karakterler yaratmayı ve okuru hikayeye katmayı bilen bir yazar.

Mothering Sunday - Graham Swift

Mothering Sunday

Mothering Sunday farklı yıllar arasında gidip geliyor. Gizli bir aşk ve yıkımlarından doğan bir kadın olan Jane hakkında okuyoruz. Jane ve Paul tüm farklılıklarına rağmen yıllardır gizli bir ilişki sürdürüyorlar. Paul başka biriyle evlenmek üzere olduğundan Mart ayının alışılmadık derecede sıcak bir pazar gününde, son kez birlikte oluyorlar. Jane Paul’u seyrederken ve ondan ayrıldıktan sonra da bugünün hayatındaki her şeyi değiştirecek bir gün olduğunu hissedebiliyor.

Graham Swift yarattığı karakterlerle dünyaları anlatabilen yazarlardan. Her şeyi olduğu gibi anlatmak yerine okurunun belli başlı ipuçlarından olanları anlayabileceğini düşünüp, ona göre yazan yazarlara bayılıyorum. Swift de onlardan biri. İngiltere kırsalında güneşli bir gün geçirmek ve müthiş karakterlerle tanışmak istiyorsanız öneririm. Keyifle!

Mothering Sunday - Graham Swift

Doubleday’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mothering Sunday – Graham Swift

A luminous, intensely moving tale that begins with a secret lovers’ assignation in the spring of 1924, then unfolds to reveal the whole of a remarkable life.

Twenty-two-year-old Jane Fairchild has worked as a maid at an English country house since she was sixteen. For almost all of those years she has been the clandestine lover to Paul Sheringham, young heir of a neighboring house. The two now meet on an unseasonably warm March day—Mothering Sunday—a day that will change Jane’s life forever.

As the narrative moves back and forth from 1924 to the end of the century, what we know and understand about Jane—about the way she loves, thinks, feels, sees, remembers—expands with every vividly captured moment. Her story is one of profound self-discovery, and through her, Graham Swift has created an emotionally soaring, deeply affecting work of fiction.

Graham Swift diğer kitaplarıyla Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap Listesi‘nde. Daha önce okudunuz mu?

Menüye dön