Morning – Allan Jenkins

Morning, Allan Jenkins’in sabahın erken saatlerine bir güzellemesi olarak özetlenebilir. Sabah yazdığı günlüklerin yanı sıra kendisi gibi erken kalkan insanlarla yaptığı küçük röportajlar da yer alıyor kitapta. Siz de bir sabah insanıysanız kendinizden çok şey bulabilirsiniz. Gece kuşlarındansanız da sabah daha erken kalkmak için biraz ilham alabilirsiniz.

Morning - Allan Jenkins

Morning, sanırım günlük okumaktan sıkılmayacak insanların daha çok ilgisini çekecektir çünkü kitapta Jenkins’in sabahları yazdıkları yer alıyor. Yani sabah ile ilgili farklı bir şeyler arıyorsanız bu kitabı çok sevmeyebilirsiniz. Ben de özellikle röportaj yapılan insanların yazdıklarını okumaktan zevk aldım. Neredeyse hepsinin güne çay ya da kahve ile başladığını okumak çok keyifliydi ancak çoğunun hemen telefonlarına sarılıp sosyal medyayı incelediğini okuyunca hafif çaplı bir şoka girdim. Sabahın beşinde kalksam, telefonum bakacağım son şey olurdu sanırım.

Morning ve saat ayarları

Ben kendimi bildim bileli hep gece insanı oldum. Ancak son zamanlarda gün ışığından ve sabahın erken saatlerinden hoşlanıyorum. Yeni tanıştığım birçok insanın sabah altı sularında kalkıp öğlen olmadan tüm işlerini bitirmesine de çok özeniyorum doğrusu. Bu kitabı okuduktan sonra da saatlerimi biraz daha erken kalkacak şekilde ayarladım. Yataktan kalkamayacak olsam bile en azından okumak için daha çok vaktim olacak.

Peki siz gündüz insanı mısınız gece mi? Gündüz insanıysanız kaçta kalkıyorsunuz? Herhangi bir ritüeliniz var mı?

Morning - Allan Jenkins

Harpers Collins’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Morning – Allan Jenkins

‘This is my manifesto for morning.

There is an energy in the earlier hours, an awareness I enjoy. In today’s world we tend to wake as late as we can, timed to when we have to work. But we don’t need to chase the day.’

In Morning, Allan Jenkins shows how getting up earlier even once a week or month can free us to be more imaginative, to maybe read, to walk, to write. He talks to other early risers such as Jamie Oliver and Samuel West, to poets and painters. We hear from a neuroscientist about sleep, a philosopher about dawn, a fisherman about light. Allan wakes early, he listens, he looks. He introduces us to a secret world.

This is a celebration of dawn and morning: the best time of day.

Menüye dön