Mo Yan – Kızıl Darı Tarlaları

Kızıl Darı Tarlaları Mo Yan’ın Nobel edebiyat ödülünü kazanmasında kilit rol oynayan en bilinen eseri. Japonya’nın Çin istilasını konu edinen kitap, Mo Yan’ın istila edilen yerlerden birinde doğup büyümesi gerçeği ile insanın gözünü daha bir korkutuyor. Kitabı okumadan konuyla ilgili biraz bilgi edinmenizi ve öyle okumanızı öneririm, yoksa yazarın özenle yazdıkları biraz havada kalabilir.
Mo Yan o eşsiz üslubu, birbirinden değişik karakterleri ile içinize işleyecek, sizi rahatsız etmekten bıkmayacak. Siz de Japon zulmüne katlanacak, siz de isyan edeceksiniz. Kitaptan taşan çığlıkları da kulaklarınızda duyacaksınız. Mo Yan, karşısında tir tir titrenilecek kadar yetenekli bir yazar. Kızıl Darı Tarlaları için de başyapıtı diyebiliriz. Hikaye zor bir hikaye, yazar da işleri kolaylaştırmak şöyle dursun, hassas okurularına üzerine üzerine gidiyor. Detaylarıyla anlatılan işkence sahneleri o kadar güzel yazılmış ki, dayanamasanız da okumaya devam ediyorsunuz. Bu eşsiz deneyimden mahrum kalmayın, kitabı muhakkak okuyun derim.

mo yan kızıl darı tarlaları

Kızıl Darı Tarlaları Tanıtım Yazısı

Çin’in Nobel ödüllü yazarı Mo Yan’ın Kızıl Darı Tarlaları, Shandong ailesinden üç kuşağın, 1923-1976 yılları arasındaki öyküsünü aktaran bir roman. Yazar, bir mücevher güzelliğindeki doğa manzaraları fonuna yerleştirdiği ve kronolojik sıra gütmeden kurguladığı romanda, Japon istilasına karşı verilen Direniş Savaşı, Çinlilerin birbirleriyle çatışmaları, Komünist Devrim, Kültür Devrimi gibi Çin tarihindeki önemli halk hareketlerini ve bütün bu yıllar içindeki tutkulu aşkları anlatıyor. 
Çin sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Yimou Zhang’ın beyaz perdeye aktardığı Kızıl Darı Tarlaları, tarihsel bir anlatımla kara mizahı ustalıkla kaynaştırıyor. Roman, geçmişle bugün, ölüyle diri, iyiyle kötü arasında belirgin bir ayrım yapılmadan sürüyor. 
Nobel ödül töreninde konuşan Per Wästberg’in dediği gibi, Mo Yan, bireyi kimliksiz insan yığınlarından çekip ortaya çıkaran; alaycı ve iğneleyici bir üslupla tarihe, tarihî çarpıtmalara, yoksunluklara ve siyasal riyakârlıklara karşı çıkan bir yazar.
Buradan satın alın; Mo Yan – Kızıl Darı Tarlaları 
Bu kitapla ne içilir: Bulabilirseniz darı içkisi.
Bu kitapla ne dinlenir: Geleneksel Çin müziği
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön