Mitolojinin Gücü – Joseph Campbell

Mitolojinin Gücü ve Joseph Campbell’i ilk olarak 6 bölümlük televizyon programı sayesinde duydum. Daha önce Joseph Campbell ismini neden duymadığımı düşünüp üzüldüysem de hem programın hem de bu kitabın tam vaktinde hayatıma girdiğini düşünüyorum. Şimdilerde okumaya bolca vakit ayırdığım ve belli konular üzerine düşündüğüm için kitabı sindire sindire okuyabildim. Daha önce okusam belki bazı bölümlerini anlamayacak ya da bu denli etkilenmeyecektim. Bundan sonraki okumalarımda fark edeceklerimi düşündükçe sabırsızlanıyorum. Joseph Campbell’a onulmaz biçimde aşık oldum. Siz de olun.

Mitolojinin Gücü - Joseph Campbell

Mitolojinin Gücü gazeteci Bill Moyers ve karşılaştırmalı mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarında çalışan Amerikalı edebiyat profesörü Joseph Campbell arasındaki mitoloji üzerine bir röportajdan oluşuyor. George Lucas’ın Kaliforniya’daki Skywalker Çiftliği’nde başlayan bu uzun sohbet New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde sonlanıyor. PBS’de bu hayli uzun röportajın sadece altı saati birer saatlik bölümler halinde Campbell’ın ölümünden sonra 1988’de yayınlanıyor. Bu ilginç program televizyon tarihinin en popüler dizilerinden birine dönüşüyor. Durum böyle olunca yapımcılar ve Bill Moyers televizyon programına dahil edilmeyen bölümlerin de yer aldığı bu hayli uzun röportajın tam metnini kitap haline getiriyorlar ve ortaya bu güzelim kitap çıkıyor.

Mitolojinin Gücü - Joseph Campbell

Mitolojinin Gücü, Hayat Değiştiren Bir Kitap

Mitolojinin Gücü, mitolojinin ne olduğunu, neden var olduğunu ve hayatımıza ne katabileceğini anlatıyor. Yaşam, doğum, ölüm, mutluluk, acı çekmek, yaşamın amacı, din gibi konular hakkında insanın ufkunu açan bilgiler veriyor Campbell. Ben, her şey için farklı bir yorum ve her şeyin farklı bir anlamı olduğu üzerine kafa yordum bolca. Daha önce hayatım ve anlam arayışım üzerine hiç böylesine uzun ve yeni bir bakış açısıyla düşünmemiştim. Mitolojinin Gücü’nü okumadan önceki insandan çok farklıyım.

Campbell’ın anlattığı her şeyi kelimesi kelimesine beynime kazımak ve tekrar tekrar üzerine düşünmek istiyorum. Bunu bir meditasyon haline getirmek peşindeyim ve bu konuda yalnız olmadığımı da biliyorum. Dünya çapında Campbell hayranı onca insanın olması bir tesadüf değil. Bir yandan bu kitabı okumaya karar verdiğim için kendimi tebrik ederken bir yandan Joseph Campbell gibi insanların varlığına şükrettim. Bundan sonra diğer kitaplarını da okuyacak ve ne zaman bir rehbere ihtiyacım olduğunu hissetsem kitaplarına sığınacağım. Size de öneririm; çok şey öğrenecek, çok düşünecek ve hayran kalacaksınız.

Not: Çok üzülerek ve büyük bir kızgınlıkla belirtmem gerek; bu kitabın çevirisi de baskısı de berbat. Elinizden geliyorsa başka bir dilde okuyun derim.

Mitolojinin Gücü - Joseph Campbell

Joseph Campbell

1904’te New York’ta doğdu. Çocukluğunda kızılderililere duyduğu ilgi onu, dünyanın değişik çağlarına ait mitlerin karşılaştırmalı bilimine götürdü. 1925 ve 1927’de Columbia Üniversitesi’nde BA ve MA dereceleri aldı. Beş yıl Paris ve Münih’te Ortaçağ Fransızcası ve Sanskritçe üstüne çalıştı. Kaliforniya’da John Steinbeck ve Ed Ricketts’le Canterbury School’da ve 1934’ten itibaren 38 yıl Sarah Lawrence Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Birçok yayımlanmış yapıtı bulunan Campbell 1987 Kasım’ında öldüğünde Historical Atlas of World Mythology adlı dizinin ikinci cildi için Honolulu’da çalışıyordu.

MediaCat Kitapları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mitolojinin Gücü – Joseph Campbell

31 Ekim 1987’de aramızdan ayrılan Joseph Campbell dünyanın mitoloji alanındaki en önemli otoritelerinden biriydi. Aynı zamanda akademisyen, yazar ve öğretmen olan Campbell’a göre mitoloji evrenin müziğidir. Televizyon gazetecisi Bill Moyers ile Joseph Campbell’ın diyaloglarını içeren bu kitap, PBS kanalı için çekilen 6 bölümlük bir televizyon programını temel alıyor. Tüm yaşamını mitolojiye adayan Joseph Campbell, Bill Moyers’ın mitoloji ve hayatla ilgili tüm sorularına içtenlikle cevap veriyor. Neden herkesin mitolojiye ihtiyaç duyduğunu anlatıyor.

Aşk, evlilik, çocuklarımıza anlattığımız hikâyeler, kurban kültürü, yaşam yolculuğumuz gibi modern dünya hallerini antik mitoloji bağlamında öyle bir ele alıyor ki önünüzde bambaşka bir bakış açısının belirdiğini fark ediyorsunuz. Campbell ve Moyers, evlilik kurumundan, doğum yapan bakireye, Yıldız Savaşları’ndaki Luke Skywalker gibi kurtarıcı figüründen kahraman figürlerine pek çok mitolojik motifin gündelik hayatlarımızla ilişkisini gösteriyor. Karmaşık ve soyut gibi görünen bu konuları anlaşılır soru – cevap üslubuyla günlük hayata taşıyor. Mitolojinin Gücü, Joseph Campbell’ın tüm eserlerinin herkesin anlayabileceği muhteşem bir özeti.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2021 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2021 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. 2021 kitaplarla mutlu olacağımız ve edebiyatın nimetlerinden faydalananacağımız bir yıl olsun!

Menüye dön