Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü – Luis Sepulveda

Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü en sevdiğim yazarlardan biri olan Luis Sepulveda’nın Martıya Uçmayı Öğreten Kedi‘den sonra okuduğum ikinci çocuk kitabı oldu. Bu yazarın kitaplarını okuduğumda ne kadar müthiş bir insan olduğuna tekrar tekrar şahit oluyorum. Böylesi bir insanın kitaplarını okuyabildiğim için de kendimi çok şanslı hissediyorum açıkçası. Her şeyden önce çok iyi bir insan olan Luis Sepulveda’nın yazdığı kitaplardan da elbette iyilik fışkırıyor. Özellikle çocuk kitaplarında yazarın en iyi taraflarını görüyoruz kanımca. Daha kitabın en başında, “Öykümüz hakkında birkaç söz” kısmında yazarın ne kadar sempatik bir insan olduğunu görecek ve sayfaları çevirmek için can atacaksınız.

Miks, Maks ve Meks'in Öyküsü - Luis Sepulveda

Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü oldukça sıradışı bir dostluğun hikayesini anlatıyor. Bir fare ve kör bir kedinin kurduğu dostluk hakkında okudukça onlardan çokça şey öğrenecek, dostluğun insanı (ya da hayvanları) ne kadar mutlu ettiğini göreceksiniz. Farklılıklarımızın bizi birbirine yaklaştıracak bir unsur olduğunu çok hoş bir şekilde anlatıyor kitap. Şu zamanlarda çoluk çocuk, genci yaşlısı demeden herkesin okuması gerek diye düşünüyorum. Gerçekten insanı iyi hissettiriyor. Aynı zamanda eğlendiriyor ve hayvan sevgisini aşılıyor bol bol. Kitabın resimleri de Mert Tugen tarafından yapılmış ve o kadar şirinler ki bakmalara doyamadım. Aşağıda küçük bir örneğini görebilirsiniz; kitabı Lebowski’ye okurken böyle bir kare yakalamıştım. Luis Sepulveda’nın tüm kitaplarını ama en başta çocuk kitaplarını okuyun. Emin olun hepsini çok seveceksiniz ve kendinize iyilik yapmış olacaksınız. Keyifle!

Miks, Maks ve Meks'in Öyküsü - Luis Sepulveda

Kitapta beni gülümseten cümleler:

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü – Luis Sepulveda

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi’nin yazarı Luis Sepúlveda’dan yine sevgi ve dostluk üzerine sıcacık bir öykü…

Küçük bir çocuk olan Maks ile kedi Miks’in yolları bir kestane ağacının dallarında kesişti, bir daha da birbirlerinden ayrılmadılar. Fakat bir gün, Miks’in gözleri görmez oldu ve artık zamanının tümünü evde geçirmeye başladı. Evde yalnız olduğu bir gün, beklenmedik bir misafirin kapısını çalmasıyla her şey değişti. Miks, bu küçük misafirine bir isim vererek onun hayattaki en büyük dileğini gerçekleştirdi. Küçük misafiri de gözlerini Miks’e ödünç verdi ve Miks artık dünyayı küçümen arkadaşının gözleriyle görmeye başladı. Bu sıradışı dostluk ikisini de çok mutlu ediyordu, çünkü şunu çok iyi biliyorlardı: “Gerçek arkadaşlar sahip oldukları en güzel şeyleri paylaşırlar.”

Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Yaş aralığı: 8, 9, 10+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön