Mikroplarınızla Tanışın – Rob Knight, Brendan Buhler

Mikroplarınızla Tanışın, sağlıkla ilgili daha çok kitapla ilgilenmeye başlayınca hemen gözüme çarpan bir kitap oldu. Bir de TED kitabı olduğunu görünce okumadan edemedim. Mikroplar hakkında az çok bir şeyler bildiğimi düşünüyordum ama bu güzelim kitabı okuduktan sonra gerçekten hiçbir şey bilmediğimi anladım. Hayatımızda bu kadar önemli bir rol oynayıp da tarafımızca bu kadar az ilgi gören bir başka şey daha olamaz diye düşünüyorum. Deli miyiz biz?

Mikroplarınızla Tanışın, mikrobiyom üzerine yoğunlaşmış ancak okuması da anlaması da hayli kolay bir kitap. Başlığına bakıp aldanmayın derim. DNA’mızın yüzde doksan dokuzunun mikroplardan oluştuğunu biliyor muydunuz? Peki ne kadar çok mikroba maruz kalırsanız o kadar sağlıklı olacağınızı? (Elbette mikrop var mikrop var ama durum genel olarak buymuş!) Bu kitap, yediğiniz yemekten çocuk bakımınıza kadar her şeyi değiştirebilecek güce sahip. Bir de elbette mikrop ve çeşitli hastalıklar arasındaki bağlantıyı gördükçe bazı mikropları vücudunuzda sürekli barındırmak bazılarını da metrelerce yanınıza yaklaştırmak istemeyeceksiniz. Bir de tabi sivrisineklerin neden bazı insanları tercih edip neden etmediğini de öğreneceksiniz. (Evet, o da mikroplardan!) Genel olarak okuması hayli zevkli ve öğretici bir kitap bu. Mutlaka göz atın derim.

Mikroplarınızla Tanışın - Rob Knight, Brendan Buhler

Optimist Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Mikroplarınızla Tanışın – Rob Knight, Brendan Buhler

Bilim insanı Rob Knight’ın ödüllü bilim gazetecisi Brendan Buhler’le birlikte kaleme aldığı bu kitap eğlenceli bir dille ve bol örneklerle mikroplarla ilgili en son bulguları aktarıyor.

Meğer “mikrop” diye adlandırdığımız bu organizmalar, sandığımızdan çok daha çeşitliymiş. Üstelik vücudumuzun her dip köşesine yerleşmişler. Nereye baksanız her tarafta bulunuyorlarmış. Sağlığımızın ve hatta kişiliğimizin her boyutunda, akla hayale sığmayacak rolleri varmış. Herkesin vücudunda yaklaşık 20.000 insan geni var iken, vücudumuzdaki mikrobiyal genlerin sayısı 2 milyondan başlıyor, 20 milyona kadar çıkıyormuş.

Özetle, hepimiz en az yüzde 99 oranında mikropmuşuz.

Şaka değil! Bilimsel bulgular, bedenimizde bulunan mikroplarla obezite, arterit, otizm ve depresyon gibi çeşitli hastalıklar arasında, bugüne kadar bilinmeyen birtakım bağlantılar olduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlantıların aydınlatılması sayesinde gelecekte bu hastalıkların tedavisinde yepyeni yöntemler söz konusu olacak.

İlgiyle okunacak bir kitap!

Menüye dön