Mihail Lermontov – Zamanımızın Bir Kahramanı

Gogol, Mihail Lermontov’un Zamanımızın Bir Kahramanı adlı eseri için “Rusya’da hiç bu kadar kusursuz, bu kadar güzel, bu kadar incelikli düzyazı yazılmadı.” demiş. Bilmem Gogol sever misiniz? Ben çok severim. Çok sevdiğim bir yazarın övgüyle bahsettiği bir kitabı okumamam da olmazdı zaten. Kaldı ki bu kitap her okunması gerekenler listesinde yer alan klasiklerden biri. Ayrıca kitap yayınlandığında Dostoyevski 18, Tolstoy da 11 yaşındaymış. Bu da küçük bir bilgi olsun.

Mihail Lermontov - Zamanımızın Bir Kahramanı

Böylesi genç bir yazarın böylesi harika bir kitap yazması ender görülen bir şey. Keşke ölmeseydi de daha çok şey yazsaydı dedirtiyor insana. Peçorin karakteri ile tanışan herkesin de böyle düşüneceğine eminim. Peçorin özellikle kadınların, sadece bir süreliğine de olsa, neden “kötü”, “serseri” erkekleri sevdiğinin bir kanıtı olabilir. Oldukça antipatik ve ancak çekici ve ikna kabiliyeti yüksek olan karakter, bu zamana kadar okuduğum en iyi karakterlerden biri. Romanın 170 yıllık olmasına karşın modern bir yapıt gibi okunabilmesi de ölümsüzlüğünün kanıtlarından. Son dönem yapıtlarından bunaldıysanız ilaç gibi gelecek emin olabilirsiniz. Herkese, özellikle klasik severlere şiddetle tavsiye ederim.

Mihail Lermontov - Zamanımızın Bir Kahramanı
Tanıtım yazısı;

Beyler, Zamanımızın Bir Kahramanı bir tek kişinin portresi değildir; kuşağımızın gittikçe artan kötülüklerinden yaratılmış bir portredir. Bana bir insanın bu kadar kötü olamayacağını söyleyeceksiniz yine; ben de diyeceğim ki, madem bir sürü trajik ve romantik haydutun varlığına inandınız, neden Peçorin gerçeğine inanmıyorsunuz? Yoksa bu kişideki gerçek payı sizin istediğinizden daha mı fazla?

Mihail Lermontov

Henüz yirmi yedi yaşındayken bir düelloda yaşamını yitiren Lermontov’un tek romanı Zamanımızın Bir Kahramanı, bugün dünya edebiyatının başyapıtları arasında. 19. yüzyıl Rus edebiyatının en büyük şairlerinden Lermontov’un bu romanda yarattığı Peçorin karakteri ise, yalnızca o günlerde değil, günümüzde de edebiyat dünyasının en çok tartışılan karakterlerinden. Döneminin toplumsal yaşamının eleştirel bir tablosunu çizen bu romanı, Ülkü Tamer’in benzersiz Türkçesiyle sunuyoruz.

Buradan satın alın: Mihail Lermontov – Zamanımızın Bir Kahramanı

Bu kitapla ne içilir: Demleme çay. 

Bu kitapla ne dinlenir: Miles Davis 

Kitap yorumu ilk olarak Can’la Bir Sene‘de yayımlanmıştır.

Menüye dön